4G Fibre Channel SFP 10 km, λ1310 nm, DDM, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 10 km
- 4.25 G
- 1G ETH
- 1G FC
- 2G FC
- 4G FC
- STM-16
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | 4G FC LW |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 1.05 Gbit/s - 4.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 10 dB |
| Transmit min/max per lane | -8 dBm / -3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -18 dBm / -3 dBm (overload) @4G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1360 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1620 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @4G |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, 2G Fibre Channel, 4G Fibre Channel, Gigabit Ethernet, STM-16 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADVA 0061703805 compatible
- Brocade 57-1000015-01 compatible
- Cisco Systems DS-SFP-FC4G-LW compatible
- Cyan 280-0288-00 compatible
- HP Storage (B-Series) AE493A compatible
- IBM Storage 45W0494 compatible
- MRV SFPFC401 compatible
- NetApp X1504A-R6 compatible
- Packetlight SL9 compatible
- Perle PSFP-4GD-S2LC10 compatible
- QLogic SFP4-LW-1PK compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTFC4_S3 compatible
- Riedel 1990005 compatible
- Transition Networks TN-SFP-FC4XS1 compatible
What customers say
The FLEXBOX allows us to quickly configure our transceivers for every application. No more need to keep transceivers of every type and vendor in stock. Any problems with a transceiver configuration? Thanks to the lightning fast FLEXOPTIX Service Desk you’ll solve every issue as quick as possible.
Now that I’m done configuring my equipment, I use FLEXBOX to impress associates.
I’m an IT Hero just for the savings, not to mention the FLEXibility to stock one type for each adapter.
Keep up the good work!
Have been using FLEXOPTIX transceivers for a few years now in a carrier/telecoms environment for various vendors and they've never disappointed me. After having the opportunity to be able to program them myself on demand, I've realized how many hours I could have saved until now with FLEXBOX! No large stocks, just a few generic SFPs in stock waiting to get programmed when needed. Awesome!
I wanted to take a moment to provide some feedback regarding the on-site programming capabilities of your FLEXOPTIX product. I must say that being able to program SFPs on-site according to our specific requirements has been an incredibly valuable feature for our network infrastructure. The convenience and efficiency it offers have exceeded our expectations.
One of the standout benefits we have experienced is the rapid deployment it enables. Being able to respond quickly to changing network needs without having to wait for orders from different vendors has significantly reduced our deployment time. This has improved our operational efficiency and allowed us to be more agile in meeting our organization's evolving demands.
Moreover, the cost savings we have achieved through on-site programming have been remarkable. By eliminating the need to order pre-configured SFPs from various vendors, we have saved on shipping costs, streamlined our inventory management, and bypassed vendor-specific pricing structures. This flexibility has positively impacted our budgeting and overall equipment expenses.
This is simply a brilliant idea and product! Thank you!