100G QSFP28 BiDi LR with dual CDR 10 km, ᵀˣ1331 / ᴿˣ1271 nm, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1331 nm
- 10 km
- 106.25 G
- LC
- 100G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi LR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 106.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 4.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | Yes, KP4 |
| Powerbudget (dB) | 4.7 dB |
| Transmit min/max per lane | -1.4 dBm / 4.5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -6.1 dBm / 4.5 dBm (overload) @100G |
| Wavelength TX (Typical) | 1331 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1324.5 - 1337.5 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1271 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1264.5 - 1277.5 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | PAM4 @100G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3.4 dB |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 100G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADVA 1061800750-01 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. QSFP-100G-LR4 compatible
- Arista 3rd_Party QSFP-100G-LR4 compatible
- Arista QSFP-100G-LR compatible
- Arista QSFP-100G-LR4 compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) S3N89A compatible
- Cisco Systems QSFP-100G-FR-S compatible
- Cisco Systems QSFP-100G-LR-S compatible
- Cisco Systems QSFP-100G-LR4-S compatible
- Dell QSFP28-100G-LR4 compatible
- Fortinet FG-TRAN-QSFP28-LR4 compatible
- Huawei 10km_BiDi_LR4 compatible
- Juniper QSFP-100G-LR compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE73400AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE10550AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE16557AA compatible
- Palo Alto Networks PAN-QSFP28-100GBASE-LR4 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR100Q28_LR33BD compatible
What customers say
Now that I’m done configuring my equipment, I use FLEXBOX to impress associates.
I’m an IT Hero just for the savings, not to mention the FLEXibility to stock one type for each adapter.
Keep up the good work!
Formerly a System & Network Engineer at the service of French Academic and Research Network and currently developing my own IT services business, I have been a strong advocate of FLEXOPTIX "one-SFP-fits-all" approach since 2015!
Having purchased close to 1500 optics over the last few years for different kinds of projects (Metropolitan & Campus Networks, Datacenter, Nexans FTTO projects), I have always been completely satisfied with FLEXOPTIX products.
I have had the opportunity to test several competing solutions and for me "FLEXBOX" is by far the most advanced in terms of functionality, ease of use and compatibility.
Beyond the flawless technical aspects, the many human qualities of the different people I have had the opportunity to exchange with are a priceless advantage: sympathy, reactivity, impressive know-how, infallible logistics and after-sales services, FLEXOPTIX is a company you enjoy working with and you can trust one hundred percent.
Thanks a lot guys!
What a great product! FLEXBOX is an incredible help to our organisation that has a zoo of vendors and manufacturers in our data center. It is super easy to use and we can rapidly get a transceiver ready for any of our hardware. Q: How to improve the experience of setting up transceivers in a multivendor environment? A: FLEXBOX.
We use FLEXOPTIX modules for years with different networking hardware. Amazing and very stable products without any issues. Preparing a big network project with several switch vendors it was time to do the next step and order a FLEXBOX. Now we can be much more flexible that before and the provided tools are fast, stable, easy to use and as stable as all other FLEXOPTIX producs. All in all - highest recommendation!