100G QSFP28 BiDi LR with dual CDR 10 km, ᵀˣ1271 / ᴿˣ1331 nm, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1271 nm
- 10 km
- 106.25 G
- LC
- 100G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi LR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 106.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 4.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | Yes, KP4 |
| Powerbudget (dB) | 4.7 dB |
| Transmit min/max per lane | -1.4 dBm / 4.5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -6.1 dBm / 4.5 dBm (overload) @100G |
| Wavelength TX (Typical) | 1271 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1264.5 - 1277.5 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1331 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1324.5 - 1337.5 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | PAM4 @100G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3.4 dB |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 100G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADVA 1061800750-01 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. QSFP-100G-LR4 compatible
- Arista 3rd_Party QSFP-100G-LR4 compatible
- Arista QSFP-100G-LR compatible
- Arista QSFP-100G-LR4 compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) S3N89A compatible
- Cisco Systems QSFP-100G-FR-S compatible
- Cisco Systems QSFP-100G-LR-S compatible
- Cisco Systems QSFP-100G-LR4-S compatible
- Dell QSFP28-100G-LR4 compatible
- Fortinet FG-TRAN-QSFP28-LR4 compatible
- Huawei 10km_BiDi_LR4 compatible
- Juniper QSFP-100G-LR compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE73400AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE10550AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE16557AA compatible
- Palo Alto Networks PAN-QSFP28-100GBASE-LR4 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR100Q28_LR27BD compatible
What customers say
I have my own company, and I work as a network consultant for different customers, especially in the wind turbine business. I am often on turbine sites in the middle of the ocean, where I need a SFP of a certain type/vendor. By using the FLEXOPTIX FLEXBOX, I have solved a very big issue, just by having this tool and some FLEXOPTIX SFP`s in my bag. Then I can solve the issue, and get the site up and running immediately. This saves another trip to site (often by helicopter), and a lot of money and time. I am very exited about this product, and will certainly recommend this product to everybody.
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!
Woa, i can get next day delivery for any vendor. That’s a game changer. Also thanks for making it a smartphone app, this fits my workflow well.
First of all, I must salute the both geniously clever and absolutely gorgeous packaging: frankly, my I.T. colleague and I had blinking stars in the eyes when opening the boxes. I had a previous experience with both proprietary and generic transceivers/DAC, and I must admit that your hardware is doing great, everything feels very professional, and thanks to the FLEXBOX, the configuration is super-easy, install the app, insert the transceiver, select model, et voilà! The switches are happy. Thanks for the candy!