40G QSFP+ ER4 40 km, λ1271-1331 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- int. Mux
- 40 km
- 44.8 G
- LC
- 10G ETH
- 40G ETH
- OTU3
- OTU3e2
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ER4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 4x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 41.2 Gbit/s - 44.8 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 10.3 Gbit/s - 11.2 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 18.5 dB |
| Transmit min/max per lane | -2.7 dBm / 4.5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -21.2 dBm / -4.5 dBm (overload) @40G |
|---|---|
| Wavelength TX (Typical) | 1271 nm, 1291 nm, 1311 nm, 1331 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 1271 nm, 1291 nm, 1311 nm, 1331 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @40G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 2.6 dB |
| Extinction Ratio | 5.5 dB |
| Supported Protocols | 40G Ethernet, 10G Ethernet, OTU3, OTU3e2 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Alcatel-Lucent Ent. QSFP-40G-LR compatible
- Arista 3rd_Party QSFP-40G-ER4 compatible
- Arista QSFP-40G-ER4 compatible
- Aruba Networks JH232A_ProCurve compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) JH232A_CX compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1404003-E6 compatible
- Brocade 40G-QSFP-ER4 compatible
- Cisco Systems QSFP-40G-ER4 compatible
- Cumulus Networks QSFP+ ER4 compatible
- Dell 407-BBVI compatible
- Edge Core QSFP+ ER4 compatible
- Extreme 10335 compatible
- HP H3C JG661A compatible
- Huawei QSFP-40G-ER4 compatible
- Juniper JNP-QSFP-40GE-ER4 compatible
- Juniper SRX-40G-QSFP-ER4 compatible
- MikroTik Q+85MP01D compatible
- NetOptics QSFP+KT-LR compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE11240AA compatible
- NoviFlow 400000514 compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MC2210511-LR4 compatible
- Packetlight QSFP+-LR-1102 compatible
- Palo Alto Networks PAN-QSFP-40GBASE-ER4 compatible
- Solarflare QSFP+ ER4 compatible
What customers say
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.
We heard about FLEXOPTIX for the quality of its FLEXBOX and optics.
We were able to acquire a FLEXBOX to help out our customers. The quality of the product leaves us speechless. We are immediately going to change optics supplier to FLEXOPTIX. The quality is excellent.
Now that I’m done configuring my equipment, I use FLEXBOX to impress associates.
I’m an IT Hero just for the savings, not to mention the FLEXibility to stock one type for each adapter.
Keep up the good work!
Definitely, FLEXOPTIX will be my optics supplier from today. The ability to compatibilize optics across multiple vendors is going to save us from many headaches. The FLEXBOX is a must for any company using optical network equipment.