40G QSFP+ LR4 20 km, λ1271-1331 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- int. Mux
- 20 km
- 41.2 G
- LC
- 40G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | LR4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 20 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 4x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 41.2 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 10.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 7.5 dB |
| Transmit min/max per lane | -4 dBm / 2.3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -11.5 dBm / 2.3 dBm (overload) @40G |
|---|---|
| Wavelength TX (Typical) | 1271 nm, 1291 nm, 1311 nm, 1331 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 1271 nm, 1291 nm, 1311 nm, 1331 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @40G |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 40G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # compatible
- Alcatel-Lucent Ent. QSFP-40G-LR compatible
- Arista 3rd_Party QSFP-40G-LR4 compatible
- Arista QSFP-40G-LR4 compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1404001-E6 compatible
- Bittware QSFP+ LR4 compatible
- Brocade 40G-QSFP-LR4 compatible
- Check Point # compatible
- Chelsio SM40G-LR compatible
- Cisco Systems QSFP-40G-LR4 compatible
- Cisco Systems QSFP-40G-LR4-S compatible
- Cumulus Networks QSFP+ LR4 compatible
- D-LINK # compatible
- Dell (ex. Force10) # compatible
- Dell 407-BBGN compatible
- Edge Core QSFP+ LR4 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 40GB-LR4-QSFP compatible
- Extreme 10320 compatible
- F5 Networks # compatible
- Fortinet FG-TRAN-QSFP+LR compatible
- HP H3C JG661A compatible
- Huawei QSFP-40G-LR4 compatible
- Infinera (ex. Coriant) ZXS-QPL4ZZZZ-00 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100257 compatible
- Juniper JNP-QSFP-40G-LR4 compatible
- Keymile QSFP+ LR4 compatible
- Keysight (ex. Ixia) # compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) 00D6222 compatible
- MRV QSFP-40G-LR compatible
- NetOptics QSFP+KT-LR compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MC2210511-LR4 compatible
- Oracle # compatible
- Packetlight QSFP+-LR-1102 compatible
- Palo Alto Networks # compatible
- Planet QSFP-40G-LR4 compatible
- QLogic QSFP+ LR4 compatible
- Quanta QSFP+ LR4 compatible
- Radware 9062216 compatible
- Raisecom # compatible
- Solarflare QSFP+ LR4 compatible
- Spirent ACC-6077A compatible
- Zyxel # compatible
What customers say
With the FLEXBOX we’re able to use our Transceivers universally in all kind of equipment and reduce the stock keeping significantly. Just awesome!
FLEXOPTIX have saved us from the misery and disappointment of searching in vain through our box of old, single-vendor transceivers when we need to connect up a device, only to find we don’t have a compatible module. Having the FLEXBOX and programmable transceivers in our toolbox means we’ve always got the right transceiver for any device. The icing on the cake is the mobility pack which allows you to program any transceivers, anywhere, any time, with just a mobile phone and the FLEXBOX . Absolutely brilliant and couldn't ask for more.
Absolutely Flawless! Ultrafast delivery and real plug & play from start to finish. Now we're able to react on needs much quicker thanks to the FLEXBOX.
Having Universal Transceiver on stock and instantly program them to customer's need is amazing.
The FLEXBOX is really a great tool. It allows me to quickly re-configure transceivers. Nice additional feature is the "Power Meter & Source" tool. It allows, without additional hardware, a quick check of optical transceivers, fiber cables, fiber connections etc.