100G QSFP28 ZR4 Extended with dual CDR 80 km, λ1296-1309 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- int. Mux
- 80 km
- 103.12 G
- LC
- 100G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ZR4 |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 80 km |
| Temperature Range | -5°C - 85°C |
| Lane Count | 4x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 103.12 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 25.78 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 7 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 27.9 dB |
| Transmit min/max per lane | 2 dBm / 6.5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -25.9 dBm / 2 dBm (overload) @100G |
|---|---|
| Wavelength TX (Typical) | 1295.6 nm, 1300 nm, 1304.6 nm, 1309.1 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 1295.6 nm, 1300 nm, 1304.6 nm, 1309.1 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | SOA + PIN |
| Modulation | NRZ @100G |
| Extinction Ratio | 8 dB |
| Supported Protocols | 100G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Arista 3rd_Party QSFP-100G-ERL4 compatible
- Arista QSFP-100G-ERL4 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE16558AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE19472AA compatible
What customers say
After many years of using clumsy EEPROM programmers, soldering irons, hammers etc. to make SFP modules work properly, now FLEXBOX allows me to do the same thing in a fraction of time. I only hope my boss doesn't find out I have so much free time now!
Woa, i can get next day delivery for any vendor. That’s a game changer. Also thanks for making it a smartphone app, this fits my workflow well.
When in possession of the FLEXBOX it becomes and indispensable tool in general, and also specifically in managing remote Mobile Base Stations fiber connectivity.
Using the FLEXBOX either with PC or Smartphone is really plug and play with no annoying incompatibility issues at all.
The FLEXBOX together with ease of order and superior delivery times makes it literally unnecessary for us having any significant SFP stock.
I had the chance to flash my first transceiver with the FLEXBOX and also navigate through the different tools on the Windows App. I must say that I’m impressed by the flexibility and available features provided by this app and the FLEXBOX. I flashed a 1G LX optic to be compatible with a HP switch in production (Aruba Networks(ex. HP Network) / J4858A) and the switch immediately recognized the plug freshly configured. I can know count on my FLEXBOX for the future transceivers I’ll need to install/replace. Also, the optic measurement is a very good feature.