50G QSFP28 ER with dual CDR 40 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 40 km
- 53.13 G
- LC
- 50G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ER |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 53.13 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 3 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 19.5 dB |
| Transmit min/max per lane | 1.5 dBm / 8 dBm |
| Receiver min/max per lane | -18 dBm / -3 dBm (overload) @50G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1304.5 - 1317.5 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1304.5 - 1317.5 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | PAM4 @50G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3.4 dB |
| Extinction Ratio | 4.5 dB |
| Supported Protocols | 50G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
FLEXOPTIX have saved us from the misery and disappointment of searching in vain through our box of old, single-vendor transceivers when we need to connect up a device, only to find we don’t have a compatible module. Having the FLEXBOX and programmable transceivers in our toolbox means we’ve always got the right transceiver for any device. The icing on the cake is the mobility pack which allows you to program any transceivers, anywhere, any time, with just a mobile phone and the FLEXBOX . Absolutely brilliant and couldn't ask for more.
The SFPs easily integrated with our existing network equipment, ensuring cross-vendor compatibility. The build quality is very good.
Connecting to the FLEXBOX with an Android phone took only a few seconds, and configuring the SFPs was a breeze. We really liked the ability to configure multiple SFPs at once. Shipping is incredibly fast. Support is friendly, technical and helpful.
The FLEXBOX was easy to set up and use, and the programmable transceivers worked seamlessly in several different brand devices. This will make our spares much easier to manage.
Extensive list of supported vendors.
Your product is like a Swiss Army Knife that all Engineers should have!!
Great Job and keep it up!