25G SFP28 eSR with dual CDR 300 m, λ850 nm, LC-Duplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 850 nm
- 300 m
- 25.78 G
- 10G ETH
- 25G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | eSR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 300 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 25.78 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 1.9 dB |
| Transmit min/max per lane | -8.4 dBm / 2.4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -10.3 dBm / 3 dBm (overload) @25G |
| Wavelength TX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength TX (Range) | 840 - 860 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength RX (Range) | 840 - 860 nm |
| Laser | VCSEL |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @25G |
| Extinction Ratio | 3 dB |
| Supported Protocols | 25G Ethernet, 10G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-25G-SR compatible
- Arista SFP-25G-MR-XSR compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) JL485A compatible
- ATTO SFPX-0025-R00 compatible
- Broadcom SFP28 SR compatible
- Chelsio SM25G-SR compatible
- Cisco Systems SFP-10/25G-CSR-S compatible
- Cisco Systems SFP-25G-SR-S compatible
- Cumulus Networks SFP28 SR compatible
- Dell 407-BBWK compatible
- Dell 407-BBXU compatible
- Extreme 10503 compatible
- Fortinet FN-TRAN-SFP28-SR compatible
- HP Storage (H-Series) Q2P64B compatible
- Huawei 02311KNR compatible
- Intel E25GSFP28SR compatible
- Juniper JNP-SFP-25G-SR compatible
- LANCOM SFP-SR-LC25 compatible
- Lenovo 7G17A03537 compatible
- Matrox SFP28 ESR compatible
- NetApp X65404 compatible
- Netgear SFP28-SR compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MMA2P00-AS compatible
- Palo Alto Networks PAN-SFP28-25GBASE-SR compatible
- Pure Storage FA-XR2-25G-Eth-SFP-SR compatible
- QLogic SFP28-25G-SR compatible
- Supermicro AOM-SFP28-25GBE-SR compatible
What customers say
The flashing is very quick and you can configure it to flash multiple devices in a row. Definitely well worth it.
FLEXBOX is not only awesome but also easy to use. One of the standout features of FLEXOPTIX is their compatibility with various vendors. Whether you're working with different hardware providers, you can rely on FLEXOPTIX to work seamlessly across different platforms.
Moreover, the support for FLEXBOX and FLEXOPTIX is exceptional. If you encounter any issues or have questions, you can rely on the support teams to provide timely and effective assistance. They are dedicated to ensuring that users have a smooth experience and can make the most of these technologies.
The FLEXBOX has been an amazing tool for our Equinix AM5 deployments, we have used many brands previously however the FLEXBOX was superior right from the start, especially when working in the datacenter and not needing to hold my laptop in my hand but my phone, which is just amazing for rapid deployments.
Looking forward to keep using the FLEXBOX in the future! :)
I have received my orders from them in blistering speed. Happy to the nth degree.