25G SFP28 SR with dual CDR 100 m, λ850 nm, LC-Duplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 850 nm
- 100 m
- 25.78 G
- 10G ETH
- 25G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | SR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 100 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 25.78 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.2 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 1.6 dB |
| Transmit min/max per lane | -8.4 dBm / 2.4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -10 dBm / 3.5 dBm (overload) @25G |
| Wavelength TX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength TX (Range) | 840 - 860 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength RX (Range) | 840 - 860 nm |
| Laser | VCSEL |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @25G |
| Extinction Ratio | 2 dB |
| Supported Protocols | 25G Ethernet, 10G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADVA 1061701115-01 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-25G-SR compatible
- Arista 3rd_Party SFP-25G-SR compatible
- Arista SFP-25G-MR-SR compatible
- Arista SFP-25G-SR compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) 845398-B21 compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) JL484A compatible
- ATTO SFPX-0025-R00 compatible
- Broadcom SFP28 SR compatible
- Brocade / Ruckus 25G-SFP28-SR compatible
- Check Point CPAC-TR-25SR-C compatible
- Chelsio SM25G-SR compatible
- Cisco Systems SFP-10/25G-CSR-S compatible
- Cisco Systems SFP-25G-SL compatible
- Cisco Systems SFP-25G-SR-S compatible
- Cumulus Networks SFP28 SR compatible
- Dell (ex. Force10) 0W4GPP compatible
- Dell 407-BBWK compatible
- Dell 407-BBXU compatible
- Dell 407-BCBK compatible
- Dell 407-BCGJ compatible
- Dell 407-BCHI compatible
- Extreme 10501 compatible
- F5 Networks F5-UPG-SFP28-SR compatible
- Fortinet FG-TRAN-SFP28-SR compatible
- Fortinet FN-TRAN-SFP28-SR compatible
- HP Storage (B-Series) S0K91A compatible
- Huawei SFP-25G-SR (02311KNR) compatible
- Intel E25GSFP28SR compatible
- Juniper JNP-SFP-25G-SR compatible
- Kemp Technologies LM-SFP28-25G-SR compatible
- LANCOM SFP-SR-LC25 compatible
- Lenovo 4TC7A88638 compatible
- Lenovo 7G17A03537 compatible
- Matrox SFP28 SR compatible
- MikroTik S+85DLC03D compatible
- NetApp X-48895-00-R6 compatible
- NetApp X65404 compatible
- Netgear SFP28-SR compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE14834AA compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MMA2P00-AS compatible
- OPNsense DECSFP2825GSR850 compatible
- Oracle 7118017 compatible
- Palo Alto Networks PAN-SFP28-25GBASE-SR compatible
- Pure Storage FA-XR2-25G-Eth-SFP-SR compatible
- QLogic SFP28-25G-SR compatible
- QNAP TRX-25GSFP28-SR compatible
- Rubirk RBK-SFP28-TSR-01 compatible
- SonicWALL 02-SSC-8390 compatible
- Supermicro AOM-SFP28-25GBE-SR compatible
- Synology FTLF8540P4BCL compatible
- Zyxel SFP25G-SR compatible
What customers say
For years we struggled with hundreds of transceivers from different vendors but this is finally over!
With FLEXBOX we can easily reconfigure our transceivers which in the end saves a lot of time and money.
The FLEXBOX was easy to set up and use, and the programmable transceivers worked seamlessly in several different brand devices. This will make our spares much easier to manage.
FLEXOPTIX have saved us from the misery and disappointment of searching in vain through our box of old, single-vendor transceivers when we need to connect up a device, only to find we don’t have a compatible module. Having the FLEXBOX and programmable transceivers in our toolbox means we’ve always got the right transceiver for any device. The icing on the cake is the mobility pack which allows you to program any transceivers, anywhere, any time, with just a mobile phone and the FLEXBOX . Absolutely brilliant and couldn't ask for more.
Now that I’m done configuring my equipment, I use FLEXBOX to impress associates.
I’m an IT Hero just for the savings, not to mention the FLEXibility to stock one type for each adapter.
Keep up the good work!