10G SFP+ Tunable DWDM ZR 80 km, 95 Channels, 50GHz Grid, C-Band, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- DWDM 50GHz
- 80 km
- 11.3 G
- Tunable
- 10G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode DWDM 50GHz |
| Compliance Code | ZR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 80 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 9.95 Gbit/s - 11.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.8 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 23 dB |
| Transmit min/max per lane | -1 dBm / 3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -24 dBm / -7 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | tunable DWDM 50GHz |
| TX Tunable Range | 1528.77 - 1566.31 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1525 - 1575 nm |
| Laser | ILMZ |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3 dB |
| Chromatic Dispersion Tolerance | -300 ps/nm to 1,400 ps/nm @10G |
| Extinction Ratio | 8 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- MSA Standard (8G) compatible
- Accedian Networks 7SP-402 compatible
- ADVA 1061702000-01 compatible
- ADVA 1061702000-02 compatible
- Arista 3rd_Party SFP-10G-DZ-T compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1403016-E6 compatible
- Brocade 10G-SFPP-ZR compatible
- Brocade 10G-SFPP-ZRD-T compatible
- Brocade XBR-000174 compatible
- Ciena 160-9201-900 compatible
- Ciena XCVR-T80W01 compatible
- Cisco Systems DWDM-SFP10G-50.12 compatible
- Cisco Systems DWDM-SFP10G-C compatible
- Cisco Systems ONS-SC+-10G-C compatible
- Cisco Systems SFP-10G-ZR compatible
- Coriant (ex. Tellabs) 81.71T-SPDWDM-R6 compatible
- Cyan 280-0451-00 compatible
- Dell (ex. Force10) GP-10GSFP-Wxx compatible
- Ericsson RDH901032/1 compatible
- Extreme 10325 compatible
- Fortinet FG-TRAN-SFP+LR compatible
- Huawei OSX080N01 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100117/TC compatible
- Intel E10GSFPLR compatible
- Juniper EX-SFP-10GE-ZR compatible
- Juniper SFP-10GE-ZR compatible
- Juniper SFPP-10G-CT50-ZR compatible
- Juniper SFPP-10G-DT-ZRC2 compatible
- MRV SFP-10GDWZR-TC compatible
- Nevion SFP-TR10-TD15xx.xx-ZR compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE08142BA compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTP10T_17_ALLN compatible
- Transition Networks TN-10GSFP-LR7 compatible
What customers say
Working with the FLEXOPTIX Transceivers and FLEXBOX is not only uncomplicated but offers us the possibility of working with many vendor types to support the different campus networks. Thanks guys - awesome work.
The FLEXBOX allows us to quickly configure our transceivers for every application. No more need to keep transceivers of every type and vendor in stock. Any problems with a transceiver configuration? Thanks to the lightning fast FLEXOPTIX Service Desk you’ll solve every issue as quick as possible.
You guys rock! I have had the opportunity to use the previous version of FLEXBOX with my previous company. I cannot believe the progress you have made just in a year. Battery pack? Mobile reconfiguration? I am truly feeling lucky to have met you guys at Cloudfest. I will be honoured to demonstrate your products to startups as great examples to contribute to tech sustainability.
The FLEXBOX allows us to use 100MBit/s to multi-gigabit transceivers in our product for a wide range of customer needs. We can not solve them without this magic box!