10G SFP+ Tunable DWDM ZR Extended 80 km, 96 Channels, 50GHz Grid, C-Band, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- DWDM 50GHz
- 80 km
- 11.3 G
- Tunable
- 10G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode DWDM 50GHz |
| Compliance Code | ZR |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 80 km |
| Temperature Range | -5°C - 85°C |
| Bandwidth | 9.95 Gbit/s - 11.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 2.5 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 23 dB |
| Transmit min/max per lane | -1 dBm / 3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -24 dBm / -7 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | tunable DWDM 50GHz |
| TX Tunable Range | 1528.77 - 1566.72 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1528.3 - 1568.8 nm |
| Laser | ILMZ |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3 dB |
| Chromatic Dispersion Tolerance | -300 ps/nm to 1,400 ps/nm @10G |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Cisco Systems DWDM-SFP10G-C compatible
- Cisco Systems SFP-10G-LR compatible
- CommScope (ex. Arris) 781347+ compatible
- Juniper SFPP-10G-CT50-ZR compatible
What customers say
Our engineers spend a lot of time in data centers connecting switches and routers from different vendors. With the FLEXOPTIX service not only their task gets easier, also the back office doesn't have to have a broad range of optics from different vendors in stock anymore.
The days that an engineer stand next to a router with an optic from the wrong vendor are over. With the FLEXOPTIX FLEXBOX the engineer simply reconfigures the optic, and that’s that.
As an added benefit with the FLEXBOX there is no need to connect a new cross-connect to a device to see if it is connected on the other side. The measurement option that comes with the FLEXBOX are very handy!
Everything is build for and runs in the cloud today, the Aviatrix Multicloud solution as well.
Still, we have customers asking for a highperformance encryption from “their” premises to the cloud and this is where our CloudN appliances come into play.
If customers ask us to support the installation of our appliances, we’ll do everything we can to help. And then it’s good to know that if you sneak into a datacenter, you can rely on FLEXOPTIX to even fulfil that connection(s) that are terminating on a device that was missing or has changed in the architecture you discussed before.
Thanks for the brilliant service!
You guys rock! I have had the opportunity to use the previous version of FLEXBOX with my previous company. I cannot believe the progress you have made just in a year. Battery pack? Mobile reconfiguration? I am truly feeling lucky to have met you guys at Cloudfest. I will be honoured to demonstrate your products to startups as great examples to contribute to tech sustainability.
The FLEXBOX allows us to use 100MBit/s to multi-gigabit transceivers in our product for a wide range of customer needs. We can not solve them without this magic box!