10G SFP+, 100 GHz Grid - C-Band DWDM ER with dual CDR 40 km / 14 dB, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- DWDM 100 GHz
- 40 km
- 11.3 G
- Dual CDR
- 10G ETH
- 10G FC
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | DWDM |
| Compliance Code | DWDM ER |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 9.95 Gbit/s - 11.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | TX and RX |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 14 dB |
| Transmit min/max per lane | -1 dBm / 4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -15 dBm / -1 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel 61 - 1528.77 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1620 nm |
| Laser | EML |
|---|---|
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 2 dB |
| Chromatic Dispersion Tolerance | -300 ps/nm to 800 ps/nm @10G |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks AXSK-10GF-LR compatible
- ADTRAN 1442485G4C compatible
- ADVA 1061702301-01 compatible
- Allied Telesis AT-SP10ER40/I compatible
- Arista 3rd_Party SFP-10G-DW-28.77 compatible
- Arista SFP-10G-DW-28.77 compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1403013-E6 compatible
- Brocade / Ruckus 10G-SFPP-ER compatible
- Brocade 10G-SFPP-ER compatible
- Check Point CPAC-TR-10LR-SSM16 compatible
- Chelsio SM10G-LR compatible
- Ciena (ex. Nortel) # compatible
- Cisco Systems DWDM-SFP10G-28.77 compatible
- Cisco Systems SFP-10G-ER compatible
- D-LINK DEM-433XT compatible
- Dell (ex. Force10) GP-10GSFP-W61 compatible
- Dell 430-4585 compatible
- Extreme 10309 compatible
- F5 Networks OPT-0017 compatible
- FibroLAN SFPP-D-80-61-DWDM compatible
- Fluke Networks OPVXG-SFP-PLUS-LR compatible
- Fortinet FG-TRAN-SFP+LR compatible
- Fujitsu FIM35042W61 compatible
- HP H3C JG234A compatible
- Huawei OSX040N01 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100108/961 compatible
- Intel E10GSFPLR compatible
- Juniper SFP-10G-ER compatible
- Keymile # compatible
- KTI Networks SFP-10G-ER-A compatible
- LANCOM SFP-LX-LC10 compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) BN-CKM-SP-ER compatible
- LevelOne SFP-6141 compatible
- MikroTik S+31DLC10D compatible
- Moxa SFP-10GERLC compatible
- MRV SFP-10GDWER-61 compatible
- Netgear AXM762 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE62600DA compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U624-K500 compatible
- Palo Alto Networks PAN-SFP-PLUS-LR compatible
- Radware 9062196 compatible
- Supermicro AOC-E10GSFPLR compatible
What customers say
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.
It's just a genius device. So easy to use and simple! I would recommend it to every network engineer. Plug-in the module, program and its ready for deployment!
Spending a few minutes of my time, first and foremost expressing how much I’m impressed by your friendliness, is the least I can do. Friendliness was followed by super-fast order processing and delivery. In a few words, unboxing and using your FLEXBOX is an utterly awesome experience. As in brilliant. Also saving us loads of time ordering optics. In addition to all of this – you deliver particular good build quality, too. You’ve got me impressed, thank you!
Woa, i can get next day delivery for any vendor. That’s a game changer. Also thanks for making it a smartphone app, this fits my workflow well.