10G SFP+ ER Industrial 40 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 40 km
- 10.3 G
- Industrial
- 10G ETH
- 10G FC
- 1G ETH
- 8G FC
- CPRI
- OBSAI
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ER |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 1.25 Gbit/s - 10.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 15 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -15 dBm / 0.5 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1355 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1355 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3.2 dB |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, Gigabit Ethernet, LTE 1.22G CPRI, LTE 1.536G OBSAI, LTE 2.458G CPRI, LTE 3.072G OBSAI, LTE 4.915G CPRI, LTE 6.144G CPRI, LTE 6.144G OBSAI, LTE 7.373G CPRI, LTE 9.830G CPRI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # compatible
- ADTRAN 1442440G1 compatible
- ADVA # compatible
- Allied Telesis AT-SP10ER40/I compatible
- Arbor Networks # compatible
- Arista 3rd_Party SFP-10G-ER compatible
- Aruba Networks # compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1403013-E6 compatible
- Broadcom # compatible
- Brocade / Ruckus 10G-SFPP-ER compatible
- Brocade 10G-SFPP-ER compatible
- Brocade XBR-000174 compatible
- Centec # compatible
- Check Point # compatible
- Chelsio # compatible
- Ciena # compatible
- Ciena (ex. Nortel) # compatible
- Cisco (ex. Meraki) # compatible
- Cisco Systems SFP-10G-ER compatible
- Cisco Systems SFP-10G-ER -S compatible
- CommScope (ex. Arris) # compatible
- CTC Union ISFP-S9040-31-DE compatible
- D-LINK # compatible
- Dell # compatible
- Dell (ex. Force10) # compatible
- Edge Core # compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GB-ER-SFPP compatible
- Extreme 10309 compatible
- F5 Networks # compatible
- FibroLAN SFPP-15-40 compatible
- Fluke Networks # compatible
- Fortinet # compatible
- Fujitsu # compatible
- HP H3C # compatible
- HP Storage (B-Series) AW538A compatible
- Huawei OSX040N01 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100116 compatible
- Intel E10GSFPLR compatible
- Juniper SFP-10GE-ER compatible
- Keymile 37973312 compatible
- Keysight (ex. Ixia) SM1310-PLUS compatible
- KTI Networks SFP-10G-ER-A compatible
- LANCOM # compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # compatible
- LevelOne # compatible
- MikroTik # compatible
- Motorola # compatible
- Moxa SFP-10GERLC compatible
- MRV # compatible
- NetApp # compatible
- Netgear AXM762 compatible
- NetOptics SFP+KT-ER compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE62600DA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE05036AA compatible
- Nokia Siemens Networks # compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) # compatible
- Oracle # compatible
- Packetlight SL110 compatible
- Palo Alto Networks # compatible
- Quanta # compatible
- Radware # compatible
- Ribbon (ex. ECI) # compatible
- Solarflare SFM10G-ER compatible
- SonicWALL # compatible
- Sophos # compatible
- Supermicro # compatible
- TP-LINK # compatible
- Transition Networks TN-10GSFP-LR4 compatible
- WatchGuard # compatible
- Wildpackets # compatible
- Zyxel SFP10G-ER compatible
What customers say
As an IT company specializing in the installation of network equipment, we've found FLEXBOX by FLEXOPTIX to be an invaluable tool. Its versatility across various transceivers and user-friendly interface has made our job easier and more efficient.
One of the most impressive aspects of FLEXBOX is the reusability of the transceivers. This feature allows us to reconfigure and reuse the transceivers as needed, offering unprecedented flexibility and cost savings.
The performance is robust, and FLEXBOX has not only saved us time but also provided a cost-effective solution without sacrificing quality.
In summary, FLEXBOX by FLEXOPTIX is a must-have tool for anyone in the networking field. We wholeheartedly recommend it and give it a five-star rating.
Woa, i can get next day delivery for any vendor. That’s a game changer. Also thanks for making it a smartphone app, this fits my workflow well.
In our test environment we use the optics over and over in many devices. Programming optics with the FLEXBOX is as easy as 1,2,3!
Everything is build for and runs in the cloud today, the Aviatrix Multicloud solution as well.
Still, we have customers asking for a highperformance encryption from “their” premises to the cloud and this is where our CloudN appliances come into play.
If customers ask us to support the installation of our appliances, we’ll do everything we can to help. And then it’s good to know that if you sneak into a datacenter, you can rely on FLEXOPTIX to even fulfil that connection(s) that are terminating on a device that was missing or has changed in the architecture you discussed before.
Thanks for the brilliant service!