10G SFP+ LR Industrial 20 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 20 km
- 11.3 G
- Industrial
- 10G ETH
- 10G FC
- 1G ETH
- 8G FC
- CPRI
- OBSAI
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | LR |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 20 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 600 Mbit/s - 11.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.3 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 11.4 dB |
| Transmit min/max per lane | -3 dBm / 2 dBm |
| Receiver min/max per lane | -14.4 dBm / 0.5 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1270 - 1355 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1565 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3.2 dB |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, Gigabit Ethernet, LTE 0.614G CPRI, LTE 0.768G OBSAI, LTE 1.22G CPRI, LTE 1.536G OBSAI, LTE 2.458G CPRI, LTE 3.072G OBSAI, LTE 4.915G CPRI, LTE 6.144G CPRI, LTE 6.144G OBSAI, LTE 7.373G CPRI, LTE 9.830G CPRI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks AXSK-SFP+ LR compatible
- ADTRAN 1442420G1 compatible
- ADVA # compatible
- Allied Telesis AT-SP10LR20 compatible
- Arbor Networks # compatible
- Arista 3rd_Party SFP-10G-LR compatible
- Arista SFP-10G-LR compatible
- Aruba Networks # compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J9151A compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1403011-E6 compatible
- Broadcom # compatible
- Brocade / Ruckus 10G-SFPP-LR20 compatible
- Brocade 10G-SFPP-LR compatible
- Calix 100-01903 compatible
- Centec # compatible
- Check Point # compatible
- Chelsio SM10G-LR compatible
- Ciena # compatible
- Ciena (ex. Nortel) # compatible
- Cisco Systems SFP-10G-LR compatible
- CommScope (ex. Arris) # compatible
- CommScope (ex. Arris) 801146 compatible
- D-LINK DEM-432XT-DD compatible
- Dell (ex. Force10) GP-10GSFP-1L compatible
- Dell 330-2409 compatible
- Dell 331-5310 compatible
- Dell 407-BBOP compatible
- Edge Core ET5402-LR compatible
- EMC # compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GB-LR-SFPP compatible
- Extreme 10302 compatible
- F5 Networks OPT-0017 compatible
- FibroLAN SFPP-13-10 compatible
- Fluke Networks OPVXG-SFP-PLUS-LR compatible
- Fortinet FG-TRAN-SFP+LR compatible
- Fujitsu S26361-F3986-E4 compatible
- Huawei OSX010000 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100100 compatible
- Intel E10GSFPLR compatible
- Juniper SFP-10GE-LR compatible
- Keymile 37973134 compatible
- Keysight (ex. Ixia) SM1310-PLUS compatible
- KTI Networks SFP-10G-LR-A compatible
- LANCOM # compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # compatible
- LevelOne SFP-6121 compatible
- MikroTik S+31DLC10D compatible
- Motorola # compatible
- Moxa SFP-10GLRLC compatible
- MRV SFP-10GD-LR compatible
- NetApp # compatible
- Netgear AXM762 compatible
- NetOptics # compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE62600DA compatible
- Nokia Networks 475340A.101 (AOSL) compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) # compatible
- Oracle # compatible
- Packetlight SL110 compatible
- Palo Alto Networks PAN-SFP-PLUS-LR compatible
- Quanta # compatible
- Radware 9062196 compatible
- Ribbon (ex. ECI) # compatible
- Solarflare SFM10G-LR20 compatible
- SonicWALL # compatible
- Supermicro AOC-E10GSFPLR compatible
- TP-LINK TXM431-LR compatible
- Transition Networks TN-10GSFP-LR2 compatible
- WatchGuard # compatible
- Wildpackets # compatible
- Zyxel SFP10G-LR compatible
What customers say
Working with the FLEXOPTIX Transceivers and FLEXBOX is not only uncomplicated but offers us the possibility of working with many vendor types to support the different campus networks. Thanks guys - awesome work.
As an IT company specializing in the installation of network equipment, we've found FLEXBOX by FLEXOPTIX to be an invaluable tool. Its versatility across various transceivers and user-friendly interface has made our job easier and more efficient.
One of the most impressive aspects of FLEXBOX is the reusability of the transceivers. This feature allows us to reconfigure and reuse the transceivers as needed, offering unprecedented flexibility and cost savings.
The performance is robust, and FLEXBOX has not only saved us time but also provided a cost-effective solution without sacrificing quality.
In summary, FLEXBOX by FLEXOPTIX is a must-have tool for anyone in the networking field. We wholeheartedly recommend it and give it a five-star rating.
The FLEXBOX is really a great tool. It allows me to quickly re-configure transceivers. Nice additional feature is the "Power Meter & Source" tool. It allows, without additional hardware, a quick check of optical transceivers, fiber cables, fiber connections etc.
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.