10G SFP+ LR Extended with dual CDR 10 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 10 km
- 11.3 G
- Extended
- 10G ETH
- 10G FC
- OTU2
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | LR |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | -5°C - 85°C |
| Bandwidth | 8.5 Gbit/s - 11.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 6.2 dB |
| Transmit min/max per lane | -8.2 dBm / 0.5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -14.4 dBm / 0.5 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1270 - 1355 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1565 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3.2 dB |
| Extinction Ratio | 5 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, OTU2, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # 12358 compatible
- ADTRAN # compatible
- ADVA # compatible
- Allied Telesis # 12360 compatible
- Arista 3rd_Party # 12361 compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J9151A compatible
- Brocade / Ruckus 10G-SFPP-LR compatible
- Brocade 10G-SFPP-LR compatible
- Calix 100-01512 compatible
- Check Point # 12364 compatible
- Chelsio # 12365 compatible
- Ciena (ex. Nortel) # 12366 compatible
- Cisco Systems SFP-10G-LR compatible
- D-LINK # 12368 compatible
- Dell # 12367 compatible
- Dell (ex. Force10) # 12373 compatible
- Edge Core # compatible
- Extreme # 12370 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # 12369 compatible
- F5 Networks # 12371 compatible
- FibroLAN # compatible
- Fluke Networks # 12372 compatible
- Fortinet # 12374 compatible
- Fujitsu # 12375 compatible
- HP H3C JD094B compatible
- Huawei OSX010000 compatible
- Infinera (ex. Transmode) # 12393 compatible
- Intel E10GSFPLR compatible
- Juniper # 12380 compatible
- Keymile # 12381 compatible
- KTI Networks # 12382 compatible
- LANCOM # 12383 compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # 12378 compatible
- LevelOne # 12384 compatible
- MikroTik S+31DLC10D compatible
- Motorola # compatible
- Moxa # 12386 compatible
- MRV # 12387 compatible
- Netgear # 12388 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE04823AA compatible
- Nokia Siemens Networks # 12389 compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) # compatible
- Oracle # compatible
- Packetlight SL110 compatible
- Packetlight SL112 compatible
- Palo Alto Networks # 12390 compatible
- Radware # 12391 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTPMR_PI3 compatible
- Solarflare # compatible
- Supermicro # 12392 compatible
- TP-LINK # compatible
- Transition Networks # compatible
- Zyxel # compatible
What customers say
The FLEXBOX is really a great tool. It allows me to quickly re-configure transceivers. Nice additional feature is the "Power Meter & Source" tool. It allows, without additional hardware, a quick check of optical transceivers, fiber cables, fiber connections etc.
The SFPs easily integrated with our existing network equipment, ensuring cross-vendor compatibility. The build quality is very good.
Connecting to the FLEXBOX with an Android phone took only a few seconds, and configuring the SFPs was a breeze. We really liked the ability to configure multiple SFPs at once. Shipping is incredibly fast. Support is friendly, technical and helpful.
Absolutely Flawless! Ultrafast delivery and real plug & play from start to finish. Now we're able to react on needs much quicker thanks to the FLEXBOX.
Having Universal Transceiver on stock and instantly program them to customer's need is amazing.
FLEXBOX is not only awesome but also easy to use. One of the standout features of FLEXOPTIX is their compatibility with various vendors. Whether you're working with different hardware providers, you can rely on FLEXOPTIX to work seamlessly across different platforms.
Moreover, the support for FLEXBOX and FLEXOPTIX is exceptional. If you encounter any issues or have questions, you can rely on the support teams to provide timely and effective assistance. They are dedicated to ensuring that users have a smooth experience and can make the most of these technologies.