32G Fibre Channel SFP28 with dual CDR 10 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 10 km
- 28.05 G
- 25G ETH
- 32G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | 32G FC LW |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 27.95 Gbit/s - 28.05 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.2 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 5.4 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 3.5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -10.4 dBm / 3 dBm (overload) @32G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1295 - 1325 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1355 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | IDP |
| Modulation | NRZ @32G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3.2 dB |
| Extinction Ratio | 4 dB |
| Supported Protocols | 25G Ethernet, 32G Fibre Channel |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Broadcom LP32-LW-OPT-1 compatible
- Brocade XBR-000238 compatible
- Ciena 160-9701-900 compatible
- Cisco Systems DS-SFP-FC32G-LW compatible
- Cisco Systems DS-SFP-FC32G-SW compatible
- Emulex FA-XR3-32G-FC-SFP-LR compatible
- Huawei SFP28 LW compatible
- IBM Storage ACHV compatible
- Pure Storage FA-XR2-32G-FC-SFP-LR compatible
What customers say
The flashing is very quick and you can configure it to flash multiple devices in a row. Definitely well worth it.
Using FLEXBOX we have been able to deliver high quality optical adapter product range in a mixed brand environment, with the maximum flexibility in managing logistic and stock costs. It is a definitely a tool that every professional should use.
Now that I’m done configuring my equipment, I use FLEXBOX to impress associates.
I’m an IT Hero just for the savings, not to mention the FLEXibility to stock one type for each adapter.
Keep up the good work!
Woa, i can get next day delivery for any vendor. That’s a game changer. Also thanks for making it a smartphone app, this fits my workflow well.