25G SFP28 LR with dual CDR 10 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 10 km
- 25.78 G
- 10G ETH
- 25G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | LR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 25.78 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 5 dB |
| Transmit min/max per lane | -7 dBm / 2 dBm |
| Receiver min/max per lane | -12 dBm / 2 dBm (overload) @25G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1295 - 1325 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1355 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @25G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 2.7 dB |
| Extinction Ratio | 3 dB |
| Supported Protocols | 25G Ethernet, 10G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADVA 1061701111-01 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-25G-LR compatible
- Arista 3rd_Party SFP-25G-LR compatible
- Arista 3rd_Party SFP-25G-MR-LR compatible
- Arista SFP-25G-LR compatible
- Arista SFP-25G-MR-LR compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) JL486A compatible
- ATTO SFPL-0025-R00 compatible
- Broadcom AFCT-725SMZ compatible
- Brocade / Ruckus 25G-SFP28-SR compatible
- Check Point CPAC-TR-25LR-C compatible
- Chelsio SM25G-LR compatible
- Cisco Systems SFP-10/25G-LR-S compatible
- Cisco Systems SFP-25G-LR-S compatible
- Cumulus Networks SFP28 LR compatible
- Dell (ex. Force10) 0YR96 compatible
- Dell 407-BBXZ compatible
- Dell 407-BCHI compatible
- Extreme 10504 compatible
- Extreme 25G-LR-SFP10KM compatible
- F5 Networks F5-UPG-SFP28-LR compatible
- FibroLAN SFP28-13-10 compatible
- Forcepoint SFP10LR compatible
- Fortinet FG-TRAN-SFP28-LR compatible
- Fortinet FN-TRAN-SFP28-LR compatible
- Huawei SFP-25G-LR (02312LSE) compatible
- Infinera ZXS-S825L10H-00 compatible
- Intel E25GSFP28LR compatible
- Juniper JNP-SFP-25G-LR compatible
- LANCOM SFP-LR-LC25 compatible
- Lenovo 7G17A03538 compatible
- Matrox SFP28 LR compatible
- MikroTik XS+31LC10D compatible
- Netgear SFP28 LR compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE14835AA compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MMA2L20-AR compatible
- Oracle 7118020 compatible
- Palo Alto Networks PAN-SFP28-25GBASE-LR compatible
- Pure Storage FA-XR2-25G-Eth-SFP-LR compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR28_LR compatible
- Riedel 1913010 compatible
- SonicWALL SFP28 LR compatible
- Stormshield NA-TRANS-SFP28-LR compatible
- Supermicro AOM-SFP28-25GBE-SR compatible
- Synology SFP28-25G-LR compatible
- Ubiquiti Networks UACC-OM-SFP28-LR compatible
- Ubiquiti Networks UF-SM-25G compatible
- VeEX SFP28-25G-LR compatible
- Zyxel SFP25G-LR-ZZ0101F compatible
What customers say
For years we struggled with hundreds of transceivers from different vendors but this is finally over!
With FLEXBOX we can easily reconfigure our transceivers which in the end saves a lot of time and money.
I personally did not know FLEXOPTIX yet, but since I got in contact with it the first time, I do not want to miss it anymore. Very good product. I like the ability to program them to vendor specific SFPs which are recognized as they would be original ones. If the hardware behind changes I can simply change the SFPs to new vendor specific ones.
Thank you for such a great product.
FLEXOPTIX creates overall great and reliable products. We need optics for multiple vendors and with the FLEXBOX we are able to simplify our spare part handling.
The best part of the FLEXBOX are the Linux drivers and therefore no need for any additional OS just for branding optics.
FLEXOPTIX have saved us from the misery and disappointment of searching in vain through our box of old, single-vendor transceivers when we need to connect up a device, only to find we don’t have a compatible module. Having the FLEXBOX and programmable transceivers in our toolbox means we’ve always got the right transceiver for any device. The icing on the cake is the mobility pack which allows you to program any transceivers, anywhere, any time, with just a mobile phone and the FLEXBOX . Absolutely brilliant and couldn't ask for more.