16G Fibre Channel SFP+ with dual CDR 25 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 25 km
- 14.03 G
- 16G FC
- 4G FC
- 8G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | 16G FC LW |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 25 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 4.25 Gbit/s - 14.03 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.8 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 9 dB |
| Transmit min/max per lane | -3 dBm / 2 dBm |
| Receiver min/max per lane | -12 dBm / 2 dBm (overload) @16G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1295 - 1325 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1370 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @16G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 4.4 dB |
| Supported Protocols | 16G Fibre Channel, 4G Fibre Channel, 8G Fibre Channel |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Brocade XBR-000258 compatible
- Cisco Systems DS-SFP-FC16G-LW compatible
- HP Storage (B-Series) H6Z29A compatible
- IBM Storage 98Y2178 compatible
What customers say
I have my own company, and I work as a network consultant for different customers, especially in the wind turbine business. I am often on turbine sites in the middle of the ocean, where I need a SFP of a certain type/vendor. By using the FLEXOPTIX FLEXBOX, I have solved a very big issue, just by having this tool and some FLEXOPTIX SFP`s in my bag. Then I can solve the issue, and get the site up and running immediately. This saves another trip to site (often by helicopter), and a lot of money and time. I am very exited about this product, and will certainly recommend this product to everybody.
The FLEXBOX allows us to quickly configure our transceivers for every application. No more need to keep transceivers of every type and vendor in stock. Any problems with a transceiver configuration? Thanks to the lightning fast FLEXOPTIX Service Desk you’ll solve every issue as quick as possible.
It's just a genius device. So easy to use and simple! I would recommend it to every network engineer. Plug-in the module, program and its ready for deployment!
Spending a few minutes of my time, first and foremost expressing how much I’m impressed by your friendliness, is the least I can do. Friendliness was followed by super-fast order processing and delivery. In a few words, unboxing and using your FLEXBOX is an utterly awesome experience. As in brilliant. Also saving us loads of time ordering optics. In addition to all of this – you deliver particular good build quality, too. You’ve got me impressed, thank you!