16G Fibre Channel SFP+ with dual CDR 10 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 10 km
- 14.03 G
- 16G FC
- 4G FC
- 8G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | 16G FC LW |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 4.25 Gbit/s - 14.03 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.8 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 7 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 2 dBm |
| Receiver min/max per lane | -12 dBm / 2 dBm (overload) @16G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1295 - 1325 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1370 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @16G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 4.4 dB |
| Extinction Ratio | 0 dB |
| Supported Protocols | 16G Fibre Channel, 4G Fibre Channel, 8G Fibre Channel |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- MSA Standard (16G) compatible
- ADVA 1061701131-01 compatible
- Brocade XBR-000198 compatible
- Cisco Systems DS-SFP-FC16G-LW compatible
- Fujitsu ETPHHL-L compatible
- HP Storage (B-Series) QK725A compatible
- IBM Storage 98Y2178 compatible
- Infinera (ex. Coriant) ZXS-SP16GFSL-00 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100141 compatible
- NetApp X6601A-R6 compatible
- QLogic SFP16-LR-SP compatible
What customers say
I wanted to take a moment to provide some feedback regarding the on-site programming capabilities of your FLEXOPTIX product. I must say that being able to program SFPs on-site according to our specific requirements has been an incredibly valuable feature for our network infrastructure. The convenience and efficiency it offers have exceeded our expectations.
One of the standout benefits we have experienced is the rapid deployment it enables. Being able to respond quickly to changing network needs without having to wait for orders from different vendors has significantly reduced our deployment time. This has improved our operational efficiency and allowed us to be more agile in meeting our organization's evolving demands.
Moreover, the cost savings we have achieved through on-site programming have been remarkable. By eliminating the need to order pre-configured SFPs from various vendors, we have saved on shipping costs, streamlined our inventory management, and bypassed vendor-specific pricing structures. This flexibility has positively impacted our budgeting and overall equipment expenses.
This is simply a brilliant idea and product! Thank you!
Before we knew FLEXOPTIX, we always stocked various types of transceivers from different brands. Now, several years later, we have completely switched to FLEXOPTIX's universal transceivers since we can simply brand these ourselves using the FLEXBOX. Along with their broad product range and very fast shipping, they are an awesome company to deal with!
I have my own company, and I work as a network consultant for different customers, especially in the wind turbine business. I am often on turbine sites in the middle of the ocean, where I need a SFP of a certain type/vendor. By using the FLEXOPTIX FLEXBOX, I have solved a very big issue, just by having this tool and some FLEXOPTIX SFP`s in my bag. Then I can solve the issue, and get the site up and running immediately. This saves another trip to site (often by helicopter), and a lot of money and time. I am very exited about this product, and will certainly recommend this product to everybody.
The FLEXBOX allows us to quickly configure our transceivers for every application. No more need to keep transceivers of every type and vendor in stock. Any problems with a transceiver configuration? Thanks to the lightning fast FLEXOPTIX Service Desk you’ll solve every issue as quick as possible.