200G QSFP-DD 2x 4WDM-10 with dual CDR 10 km, λ1270-1330 nm, CS-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- int. Mux
- 10 km
- 2x 103.12 G
- CS
- 100G ETH
- 200G ETH
- 2x 100G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP-DD |
|---|---|
| Connector / Polish | 2x CS-Duplex UPC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | 2x 4WDM-10 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 8x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 2x 103.12 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 25.78 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 7 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 2.1 dB |
| Transmit min/max per lane | -6.5 dBm / 2.5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -8.6 dBm / 2.5 dBm (overload) @100G |
|---|---|
| Wavelength TX (Typical) | 1270 nm, 1270 nm, 1290 nm, 1290 nm, 1310 nm, 1310 nm, 1330 nm, 1330 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 1270 nm, 1270 nm, 1290 nm, 1290 nm, 1310 nm, 1310 nm, 1330 nm, 1330 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @100G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3 dB |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 2x 100G Ethernet, 200G Ethernet, 100G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
Definitely, FLEXOPTIX will be my optics supplier from today. The ability to compatibilize optics across multiple vendors is going to save us from many headaches. The FLEXBOX is a must for any company using optical network equipment.
Ordering and using FLEXOPTIX transceivers was far quicker than even getting a quote from traditional vendors.
Using the FLEXBOX is super easy and fast - 5 minutes to get transceivers ready including unboxing and enjoying packaged marshmallows.
We use “FLEXBOX” and “FLEXOPTIX” for a few years now. Since then life is much easier. And even saved me sometimes in the middle of the night. Need a special vendor or type, plug it in, program, and done. Very… but very occasionally a compatibility is not present in the system. Just drop a e-mail to support with your needs to get an immediate response from “JIRA – the FLEXOPTIX robot” and your compatibility is added to your FLEXBOX within 24 hours. Just awesome!!
The SFP are exactly like promise on the web page, and the configuration tool is so amazing. I worked years with SFP and optical fiber and this tool is so great. It include a power meter an OTDR and allow to diagnose and configure the SFP for many vendors. It will help us in our research and also to manage our LAN. Thank you FLEXOPTIX