10G XFP ER Industrial with dual CDR 40 km, λ1550 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1550 nm
- 40 km
- 11.1 G
- Industrial
- 10G ETH
- 10G FC
- 8G FC
- OTU2
- STM-64
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | XFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | ER |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 8.5 Gbit/s - 11.1 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 15 dB |
| Transmit min/max per lane | -1 dBm / 2 dBm |
| Receiver min/max per lane | -16 dBm / -1 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1530 - 1565 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1270 - 1600 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 2 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet, 10G FC, 8G Fibre Channel, OTU2, STM-64 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- MSA Standard (Default) X.1596.40 (8G) compatible
- ADTRAN 1442940G1 compatible
- ADTRAN 1442940G1C compatible
- ADVA 0061701812 compatible
- Alcatel-Lucent Ent. 3HE00876AA compatible
- Allied Telesis AT-XPER40 compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1403003-E5 compatible
- Brocade / Ruckus 10G-XFP-ER compatible
- Calix 100-01426 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP80DA compatible
- Ciena XCVR-040V55 compatible
- Cisco Systems XFP-10GER-192IR+ compatible
- CommScope (ex. Arris) 780243 compatible
- Cyan 280-0015-00 compatible
- Cyan 280-0121-00 compatible
- Dell (ex. Force10) GP-XFP-1E compatible
- Dell 407-11003 compatible
- Edge Core ET5302-ER compatible
- Extreme (ex. Enterasys) 10GBASE-ER-XFP compatible
- Extreme 10124 compatible
- F5 Networks OPT-0014 compatible
- Force10 / Juniper GP-XFP-1E compatible
- Fujitsu FIM31113/120 compatible
- H3C (ex. 3COM) 3CXFP96 compatible
- Hirschmann M-XFP-ER/LC compatible
- Hitachi 10GBASE-ER compatible
- Huawei OSX040N09 compatible
- Huawei XFP-1550-10GE-40km compatible
- Huawei XFP-STM64-LH40-SM1550 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100050 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) BP3AM4LI compatible
- Juniper EX-XFP-10GE-ER compatible
- Juniper SRX-XFP-10GE-ER compatible
- Juniper XFP-10G-E-OC192-IR2 compatible
- Keysight (ex. Ixia) XSM1310 compatible
- LevelOne # 13362 compatible
- Marconi SU69BC compatible
- Marconi SU69CC compatible
- McAfee IAC-1550-CG1A compatible
- MikroTik # 13363 compatible
- Moxa # 13364 compatible
- MRV XFP-10GD-IR2 compatible
- Net Insight NPA0038-IR21 compatible
- NetOptics XFPKT-ER compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB217280001 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB375380003 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB375380005 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE50712CA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE00876CA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE05832CA compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U772-K500 compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U776-K500 compatible
- Nortel / Juniper / NSN XFP-ER compatible
- Packetlight SL103 compatible
- Palo Alto Networks PAN-XFP-ER compatible
- Perle PXFP-10GD-S2LC40 compatible
- RAD XFP-3DH compatible
- Radware # 13367 compatible
- Raisecom UXFP-192/S2 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR103_ER compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR64I_PS5 compatible
- Telco Systems BTI-10GER-DD-XFP compatible
- Transition Networks TN-XFP-ER compatible
What customers say
Our engineers spend a lot of time in data centers connecting switches and routers from different vendors. With the FLEXOPTIX service not only their task gets easier, also the back office doesn't have to have a broad range of optics from different vendors in stock anymore.
The days that an engineer stand next to a router with an optic from the wrong vendor are over. With the FLEXOPTIX FLEXBOX the engineer simply reconfigures the optic, and that’s that.
As an added benefit with the FLEXBOX there is no need to connect a new cross-connect to a device to see if it is connected on the other side. The measurement option that comes with the FLEXBOX are very handy!
Have been using FLEXOPTIX transceivers for a few years now in a carrier/telecoms environment for various vendors and they've never disappointed me. After having the opportunity to be able to program them myself on demand, I've realized how many hours I could have saved until now with FLEXBOX! No large stocks, just a few generic SFPs in stock waiting to get programmed when needed. Awesome!
Absolutely Flawless! Ultrafast delivery and real plug & play from start to finish. Now we're able to react on needs much quicker thanks to the FLEXBOX.
Having Universal Transceiver on stock and instantly program them to customer's need is amazing.
We heard about FLEXOPTIX for the quality of its FLEXBOX and optics.
We were able to acquire a FLEXBOX to help out our customers. The quality of the product leaves us speechless. We are immediately going to change optics supplier to FLEXOPTIX. The quality is excellent.