1000BASE-T Industrial Copper SFP 100 m, RJ-45, Autoneg, Preferred Master, RX_LOS, SGMII, 12 Mbit/s - 1.25 Gbit/s
calcPageSize())"
/>
- Copper
- 100 m
- 1.25 G
- Industrial
- 100M ETH
- 10M ETH
- 1G ETH
-
Alternatives
-
Alternatives
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | RJ-45 |
| Interface | Copper |
| Compliance Code | T |
| Operating Temperature | Industrial |
|---|---|
| Distance | 100 m |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 12.5 Mbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
|---|---|
| Power Consumption | 1.05 W |
| Supported Protocols | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- MikroTik S-RJ01 compatible
What customers say
Definitely, FLEXOPTIX will be my optics supplier from today. The ability to compatibilize optics across multiple vendors is going to save us from many headaches. The FLEXBOX is a must for any company using optical network equipment.
I have my own company, and I work as a network consultant for different customers, especially in the wind turbine business. I am often on turbine sites in the middle of the ocean, where I need a SFP of a certain type/vendor. By using the FLEXOPTIX FLEXBOX, I have solved a very big issue, just by having this tool and some FLEXOPTIX SFP`s in my bag. Then I can solve the issue, and get the site up and running immediately. This saves another trip to site (often by helicopter), and a lot of money and time. I am very exited about this product, and will certainly recommend this product to everybody.
The SFP are exactly like promise on the web page, and the configuration tool is so amazing. I worked years with SFP and optical fiber and this tool is so great. It include a power meter an OTDR and allow to diagnose and configure the SFP for many vendors. It will help us in our research and also to manage our LAN. Thank you FLEXOPTIX
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.