2x 1G CSFP BiDi LX 10 km, 2x ᵀˣ1550 / 2x ᴿˣ1310 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- int. Mux
- 10 km
- 2x 1.25 G
- Dual BiDi
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | CSFP |
|---|---|
| Connector / Polish | 2x LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | 2x BiDi LX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 2x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 2x 125 Mbit/s - 2x 1.25 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 125 Mbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 2 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 10.5 dB |
| Transmit min/max per lane | -9 dBm / -3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -19.5 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
|---|---|
| Wavelength TX (Typical) | 2x 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1540 - 1560 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 2x 1310 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Extinction Ratio | 6 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-DUAL-BX-D compatible
- Cisco Systems GLC-2BX-D compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE65107DA compatible
- Zyxel CSFP-BX1490-20-D | Zyxel compatible
What customers say
We use “FLEXBOX” and “FLEXOPTIX” for a few years now. Since then life is much easier. And even saved me sometimes in the middle of the night. Need a special vendor or type, plug it in, program, and done. Very… but very occasionally a compatibility is not present in the system. Just drop a e-mail to support with your needs to get an immediate response from “JIRA – the FLEXOPTIX robot” and your compatibility is added to your FLEXBOX within 24 hours. Just awesome!!
I have my own company, and I work as a network consultant for different customers, especially in the wind turbine business. I am often on turbine sites in the middle of the ocean, where I need a SFP of a certain type/vendor. By using the FLEXOPTIX FLEXBOX, I have solved a very big issue, just by having this tool and some FLEXOPTIX SFP`s in my bag. Then I can solve the issue, and get the site up and running immediately. This saves another trip to site (often by helicopter), and a lot of money and time. I am very exited about this product, and will certainly recommend this product to everybody.
Using FLEXBOX and FLEXOPTIX transceivers mean for us Flexibility. We don’t use so much transceivers but we work with different brands each day.
With a small amount in stock we can configure them with the right specifications for each use. Assuring it will perfectly fit the requirements of our equipments and costs are also reduced considerably.
Setting up either the FLEXBOX and a transceiver on a computer or through the mobile app is just easy as 1,2,3. It tooks us less than 15 minutes between unboxing and using a transceiver.
We really appreciate the mobile option so we can have the FLEXBOX in one hand, a transceiver in the other one and the phone with the app in the pocket for programming on the field.
Thanks FLEXOPTIX for this really useful tool and for extending supported vendors in the future.
The SFPs easily integrated with our existing network equipment, ensuring cross-vendor compatibility. The build quality is very good.
Connecting to the FLEXBOX with an Android phone took only a few seconds, and configuring the SFPs was a breeze. We really liked the ability to configure multiple SFPs at once. Shipping is incredibly fast. Support is friendly, technical and helpful.