1G SFP BiDi ZX+ 120 km, ᵀˣ1570 / ᴿˣ1510 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1570 nm
- 120 km
- 1.25 G
- BiDi
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi ZX+ |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 120 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 33 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -33 dBm / -8 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1570 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1564 - 1577.5 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1510 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1490 - 1530 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # compatible
- ADTRAN # compatible
- ADVA # compatible
- Allied Telesis # compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-LX compatible
- Arista SFP-1G-LX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4859C compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4860C compatible
- Avaya (ex. Nortel) # compatible
- Brocade E1MG-BXU compatible
- Check Point # compatible
- Ciena (ex. Nortel) # compatible
- Cisco Systems GLC-BX80-U-I compatible
- D-LINK # compatible
- Dell # compatible
- Dell (ex. Force10) # compatible
- Edge Core ET4203-BX20 compatible
- Ericsson # compatible
- Extreme # compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # compatible
- F5 Networks # compatible
- FibroLAN # compatible
- Fluke Networks # compatible
- Fortinet # compatible
- Fujitsu # compatible
- H3C (ex. 3COM) # compatible
- Hirschmann # compatible
- HP H3C # compatible
- Huawei # compatible
- Infinera (ex. Transmode) # compatible
- Intel # compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # compatible
- Juniper SFP-1GE-LH compatible
- Keymile # compatible
- KTI Networks # compatible
- LANCOM # compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # compatible
- LevelOne # compatible
- Lynx # compatible
- MikroTik # compatible
- Motorola # compatible
- Moxa # compatible
- MRV # compatible
- Netgear # compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) # compatible
- Nokia Siemens Networks # compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) # compatible
- Palo Alto Networks # compatible
- Quanta # compatible
- Radware # compatible
- Ribbon (ex. ECI) # compatible
- TP-LINK # compatible
- Transition Networks # compatible
- Ubiquiti Networks # compatible
- Waystream (ex. Packetfront) # compatible
- Zyxel # compatible
What customers say
We will now be able to source all our SFPs from a single vendor without having to worry about the configuration. That translates to peace of mind and huge flexibility. Well done guys!
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!
Everything is build for and runs in the cloud today, the Aviatrix Multicloud solution as well.
Still, we have customers asking for a highperformance encryption from “their” premises to the cloud and this is where our CloudN appliances come into play.
If customers ask us to support the installation of our appliances, we’ll do everything we can to help. And then it’s good to know that if you sneak into a datacenter, you can rely on FLEXOPTIX to even fulfil that connection(s) that are terminating on a device that was missing or has changed in the architecture you discussed before.
Thanks for the brilliant service!
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.