1G SFP BiDi ZX 80 km, ᵀˣ1490 / ᴿˣ1570 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1490 nm
- 80 km
- 1.25 G
- BiDi
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi ZX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 80 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 26 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -26 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1490 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1483.5 - 1497 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1570 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1550 - 1590 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # compatible
- ADTRAN # compatible
- ADVA # compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-GIG-LH70 compatible
- Allied Telesis # compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-LX compatible
- Arista SFP-1G-LX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) # compatible
- Avaya (ex. Nortel) # compatible
- Brocade # compatible
- Check Point # compatible
- Ciena (ex. Nortel) # compatible
- Cisco Systems GLC-BX80-U-I compatible
- D-LINK # compatible
- Dell # compatible
- Dell (ex. Force10) # compatible
- Edge Core # compatible
- Ericsson # compatible
- Extreme # compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # compatible
- F5 Networks # compatible
- FibroLAN SF1G-ZF49 compatible
- Fluke Networks # compatible
- Fortinet FG-TRAN-LX compatible
- Fujitsu # compatible
- H3C (ex. 3COM) # compatible
- Hirschmann # compatible
- HP H3C # compatible
- Huawei # compatible
- Infinera (ex. Transmode) # compatible
- Intel # compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # compatible
- Juniper SFP-1GE-LH compatible
- Keymile # compatible
- KTI Networks # compatible
- LANCOM # compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # compatible
- LevelOne # compatible
- Lynx # compatible
- MikroTik # compatible
- Motorola # compatible
- Moxa SFP-1G40ALC compatible
- MRV SFP-GD-BZ45 compatible
- Netgear # compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) # compatible
- Nokia Siemens Networks # compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) # compatible
- Palo Alto Networks # compatible
- Quanta # compatible
- RAD SFP-22A compatible
- Radware # compatible
- Ribbon (ex. ECI) # compatible
- TP-LINK # compatible
- Transition Networks # compatible
- Ubiquiti Networks # compatible
- Waystream (ex. Packetfront) # compatible
- Zyxel # compatible
What customers say
FLEXBOX made my life a lot easier, adapting to multiple hardware in a breeze. I used fiber/SFP, RJ45/SFP, RJ45-10G/SFP for an esports production with different hardware brands and all of them worked instantly.
Before being a FLEXOPTER I had a lot of trouble communicating with my infrastructure and acquisitions team because of the complexity of compatibility between different brands and models
now I can operate and adapt to each on site production.
For years we struggled with hundreds of transceivers from different vendors but this is finally over!
With FLEXBOX we can easily reconfigure our transceivers which in the end saves a lot of time and money.
Before we knew FLEXOPTIX, we always stocked various types of transceivers from different brands. Now, several years later, we have completely switched to FLEXOPTIX's universal transceivers since we can simply brand these ourselves using the FLEXBOX. Along with their broad product range and very fast shipping, they are an awesome company to deal with!
The FLEXBOX allows us to quickly configure our transceivers for every application. No more need to keep transceivers of every type and vendor in stock. Any problems with a transceiver configuration? Thanks to the lightning fast FLEXOPTIX Service Desk you’ll solve every issue as quick as possible.