155M SFP STM-1 BiDi 100 km, ᵀˣ1590 / ᴿˣ1510 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1590 nm
- 100 km
- 622 M
- BiDi
- 100M ETH
- STM-1
- STM-4
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi STM-1 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 100 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 100 Mbit/s - 622 Mbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 28 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -28 dBm / -3 dBm (overload) @100M - 800M |
| Wavelength TX (Typical) | 1590 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1583.5 - 1597 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1510 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1490 - 1530 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @100M - 800M |
| Extinction Ratio | 10 dB |
| Supported Protocols | Fast Ethernet, STM-1, STM-4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Marconi SU66AC compatible
- Marconi SU67AC compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB196360007 compatible
What customers say
We use FLEXOPTIX modules for years with different networking hardware. Amazing and very stable products without any issues. Preparing a big network project with several switch vendors it was time to do the next step and order a FLEXBOX. Now we can be much more flexible that before and the provided tools are fast, stable, easy to use and as stable as all other FLEXOPTIX producs. All in all - highest recommendation!
Extensive list of supported vendors.
Your product is like a Swiss Army Knife that all Engineers should have!!
Great Job and keep it up!
The FLEXBOX is the best thing since sliced bread!
Since we ordered a FLEXBOX, our life as definitly changed.
There’s a before and an after FLEXBOX.
So many vendors in the compatibility matrice, so easy way to configure the module!
And the cables and accessories came also with quality.