155M SFP STM-1 BiDi 100 km, ᵀˣ1510 / ᴿˣ1590 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1510 nm
- 100 km
- 622 M
- BiDi
- 100M ETH
- STM-1
- STM-4
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi STM-1 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 100 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 100 Mbit/s - 622 Mbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 28 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -28 dBm / -3 dBm (overload) @100M - 800M |
| Wavelength TX (Typical) | 1510 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1503.5 - 1517 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1590 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1570 - 1610 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @100M - 800M |
| Extinction Ratio | 10 dB |
| Supported Protocols | Fast Ethernet, STM-1, STM-4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Marconi SU66AC compatible
- Marconi SU67AC compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB196360007 compatible
What customers say
First of all, I must salute the both geniously clever and absolutely gorgeous packaging: frankly, my I.T. colleague and I had blinking stars in the eyes when opening the boxes. I had a previous experience with both proprietary and generic transceivers/DAC, and I must admit that your hardware is doing great, everything feels very professional, and thanks to the FLEXBOX, the configuration is super-easy, install the app, insert the transceiver, select model, et voilà! The switches are happy. Thanks for the candy!
The FLEXBOX was easy to set up and use, and the programmable transceivers worked seamlessly in several different brand devices. This will make our spares much easier to manage.
The SFPs easily integrated with our existing network equipment, ensuring cross-vendor compatibility. The build quality is very good.
Connecting to the FLEXBOX with an Android phone took only a few seconds, and configuring the SFPs was a breeze. We really liked the ability to configure multiple SFPs at once. Shipping is incredibly fast. Support is friendly, technical and helpful.
We use FLEXOPTIX modules for years with different networking hardware. Amazing and very stable products without any issues. Preparing a big network project with several switch vendors it was time to do the next step and order a FLEXBOX. Now we can be much more flexible that before and the provided tools are fast, stable, easy to use and as stable as all other FLEXOPTIX producs. All in all - highest recommendation!