1G SFP BiDi EX Industrial 40 km, ᵀˣ1550 / ᴿˣ1310 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1550 nm
- 40 km
- 1.25 G
- Industrial
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi EX |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 18 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -23 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1520 - 1580 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1290 - 1330 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Cisco Systems GLC-BX40-D-I compatible
- Fortinet FG-TRAN-LX compatible
- Moxa SFP-1G40BLC compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE28785AA compatible
- Planet MGB-TLB40 compatible
What customers say
When in possession of the FLEXBOX it becomes and indispensable tool in general, and also specifically in managing remote Mobile Base Stations fiber connectivity.
Using the FLEXBOX either with PC or Smartphone is really plug and play with no annoying incompatibility issues at all.
The FLEXBOX together with ease of order and superior delivery times makes it literally unnecessary for us having any significant SFP stock.
You guys rock! I have had the opportunity to use the previous version of FLEXBOX with my previous company. I cannot believe the progress you have made just in a year. Battery pack? Mobile reconfiguration? I am truly feeling lucky to have met you guys at Cloudfest. I will be honoured to demonstrate your products to startups as great examples to contribute to tech sustainability.
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!
With the FLEXBOX we’re able to use our Transceivers universally in all kind of equipment and reduce the stock keeping significantly. Just awesome!