1G SFP BiDi EX 40 km, ᵀˣ1310 / ᴿˣ1550 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 40 km
- 1.25 G
- BiDi
- 100M ETH
- 1G ETH
- 1G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi EX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 1.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 19 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -24 dBm / -3 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1290 - 1330 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1480 - 1580 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @1G |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Accedian Networks 7ST-004 compatible
- ADTRAN 1442140G2 compatible
- ADVA 0061003012 compatible
- Advantech SFP-GWDM13SC-40E compatible
- Allied Telesis AT-SPBD40-13 compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-LX compatible
- Arista SFP-1G-LX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J4859C compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-BXU compatible
- Ciena XCVR-A40U31 compatible
- Cisco Systems GLC-BX40-U-I compatible
- Coriant (ex. Tellabs) 82.S1GBEBX1133S compatible
- D-LINK DEM-331R compatible
- Edge Core ET4204-BX10 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) MGBIC-BX40-U compatible
- Extreme 10057 compatible
- FibroLAN SF1G-LF13 compatible
- Fortinet FG-TRAN-LX compatible
- Fortinet FN-TRAN-LX compatible
- Hirschmann M-SFP-BIDI Type B LH/LC compatible
- Huawei SFP-GE-LX-SM1310-BIDI compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100081 compatible
- Intel SFP BIDI 1310 compatible
- Juniper EX-SFP-GE40KT13R15 compatible
- Juniper NS-SFP-1GE-LX compatible
- Korenix SFPGLX40B13D compatible
- LevelOne SFP-9421 compatible
- Marconi SU57AE compatible
- Moxa SFP-1G40ALC compatible
- MRV SFP-GD-BD35 compatible
- Net Insight NPA0012-L101 compatible
- Nexans 88646133 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB393080009 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE28785AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE04324AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) SFP-GIG-BX-U compatible
- Nokia-Siemens (ex. Atrica) AT10078-0D-R compatible
- Palo Alto Networks PAN-SFP-LX compatible
- Planet MGB-LA40 compatible
- RAD SFP-23A compatible
- Raisecom USFP-GB/SS354-DL compatible
- Sophos ASG0000LX compatible
- TP-LINK TL-SM321B compatible
- Transition Networks TN-SFP-LXB41 compatible
- TRENDnet TEG-MGBS10D3 compatible
- TRENDnet TEG-MGBS40D3 compatible
- Ubiquiti Networks UF-SM-1G-S BU compatible
- Westermo 1100-0568 compatible
- Zyxel SFP-BX1310-40 compatible
What customers say
We heard about FLEXOPTIX for the quality of its FLEXBOX and optics.
We were able to acquire a FLEXBOX to help out our customers. The quality of the product leaves us speechless. We are immediately going to change optics supplier to FLEXOPTIX. The quality is excellent.
You guys rock! I have had the opportunity to use the previous version of FLEXBOX with my previous company. I cannot believe the progress you have made just in a year. Battery pack? Mobile reconfiguration? I am truly feeling lucky to have met you guys at Cloudfest. I will be honoured to demonstrate your products to startups as great examples to contribute to tech sustainability.
FLEXBOX makes it easier than ever to manage your optics hardware! From unboxing to a configured module in a minute! Great product.
As an IT company specializing in the installation of network equipment, we've found FLEXBOX by FLEXOPTIX to be an invaluable tool. Its versatility across various transceivers and user-friendly interface has made our job easier and more efficient.
One of the most impressive aspects of FLEXBOX is the reusability of the transceivers. This feature allows us to reconfigure and reuse the transceivers as needed, offering unprecedented flexibility and cost savings.
The performance is robust, and FLEXBOX has not only saved us time but also provided a cost-effective solution without sacrificing quality.
In summary, FLEXBOX by FLEXOPTIX is a must-have tool for anyone in the networking field. We wholeheartedly recommend it and give it a five-star rating.