100M SFP BiDi EX 40 km, ᵀˣ1310 / ᴿˣ1550 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 40 km
- 155 M
- BiDi
- 100M ETH
- STM-1
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi EX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 155 Mbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 28 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -33 dBm / -10 dBm (overload) @100M - 800M |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1360 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1500 - 1580 nm |
| Laser | FP |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @100M - 800M |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | Fast Ethernet, STM-1 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # 11730 compatible
- ADVA # 11731 compatible
- Allied Telesis # 11733 compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) # 11728 compatible
- Avaya (ex. Nortel) # 11735 compatible
- Brocade # 11736 compatible
- Check Point # 11738 compatible
- Ciena (ex. Nortel) # 11739 compatible
- Ciena XCVR-A40S31 compatible
- Cisco Systems ONS-SI-155-L1 compatible
- D-LINK # 11741 compatible
- Dell # 11740 compatible
- Dell (ex. Force10) # 11748 compatible
- Extreme # 11744 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # 11743 compatible
- F5 Networks # 11745 compatible
- FibroLAN # 11746 compatible
- Fluke Networks # 11747 compatible
- Fortinet # 11749 compatible
- Fujitsu # 11750 compatible
- H3C (ex. 3COM) # 11729 compatible
- Hirschmann # 11751 compatible
- HP H3C # 11752 compatible
- Huawei eSFP-1310/1550-L1.1-BIDI compatible
- Infinera (ex. Transmode) # 11770 compatible
- Intel # 11755 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # 11737 compatible
- Juniper EX-SFP-1FE-LX40K compatible
- Korenix SFP100SM40B13D compatible
- KTI Networks # 11757 compatible
- LANCOM # 11758 compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # 11754 compatible
- LevelOne SFP-7421 compatible
- Marconi SU66AB compatible
- MikroTik # 11760 compatible
- Moxa # 11761 compatible
- MRV SFP-FD-BD53 compatible
- Netgear # 11763 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) # 11732 compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U403-K500 compatible
- Palo Alto Networks # 11766 compatible
- Perle PSFP-100D-S1LC40U compatible
- RAD SFP-18A compatible
- Radware # 11767 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR1_L3BD compatible
- Riedel 1090083 compatible
- TP-LINK # 11768 compatible
- Transition Networks TN-SFP-OC3SB41 compatible
- Waystream (ex. Packetfront) # 11765 compatible
- Westermo 1100-0154 compatible
What customers say
In our test environment we use the optics over and over in many devices. Programming optics with the FLEXBOX is as easy as 1,2,3!
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!
Using FLEXBOX we have been able to deliver high quality optical adapter product range in a mixed brand environment, with the maximum flexibility in managing logistic and stock costs. It is a definitely a tool that every professional should use.
Ordering and using FLEXOPTIX transceivers was far quicker than even getting a quote from traditional vendors.
Using the FLEXBOX is super easy and fast - 5 minutes to get transceivers ready including unboxing and enjoying packaged marshmallows.