155M SFP STM-1 BiDi 40 km, ᵀˣ1550 / ᴿˣ1310 nm, DDM, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1550 nm
- 40 km
- 155 M
- BiDi
- 100M ETH
- STM-1
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi EX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 155 Mbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 28 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -33 dBm / -10 dBm (overload) @100M - 800M |
| Wavelength TX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1500 - 1580 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1360 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @100M - 800M |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | Fast Ethernet, STM-1 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # 11774 compatible
- ADVA # 11775 compatible
- Allied Telesis # 11777 compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) # 11772 compatible
- Avaya (ex. Nortel) # 11779 compatible
- Brocade # 11780 compatible
- Check Point # 11782 compatible
- Ciena (ex. Nortel) # 11783 compatible
- Ciena XCVR-A40S55 compatible
- Cisco Systems ONS-SI-155-L1 compatible
- D-LINK # 11785 compatible
- Dell # 11784 compatible
- Dell (ex. Force10) # 11792 compatible
- Extreme # 11788 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # 11787 compatible
- F5 Networks # 11789 compatible
- FibroLAN # 11790 compatible
- Fluke Networks # 11791 compatible
- Fortinet # 11793 compatible
- Fujitsu # 11794 compatible
- H3C (ex. 3COM) # 11773 compatible
- Hirschmann # 11795 compatible
- HP H3C # 11796 compatible
- Huawei eSFP-1550/1310-L1.1-BIDI compatible
- Infinera (ex. Transmode) # 11814 compatible
- Intel # 11799 compatible
- Juniper # 11800 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # 11781 compatible
- Korenix SFP100SM40B15D compatible
- KTI Networks # 11801 compatible
- LANCOM # 11802 compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # 11798 compatible
- LevelOne SFP-7431 compatible
- Marconi SU66AB compatible
- MikroTik # 11804 compatible
- Moxa # 11805 compatible
- MRV SFP-FD-BD35 compatible
- Netgear # 11807 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) # 11776 compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U413-K500 compatible
- Palo Alto Networks # 11810 compatible
- Perle PSFP-100D-S1LC40D compatible
- RAD SFP-18B compatible
- Radware # 11811 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR1_L5BD compatible
- Riedel 1090084 compatible
- TP-LINK # 11812 compatible
- Transition Networks TN-SFP-OC3SB42 compatible
- Waystream (ex. Packetfront) # 11809 compatible
- Westermo 1100-0155 compatible
What customers say
When in possession of the FLEXBOX it becomes and indispensable tool in general, and also specifically in managing remote Mobile Base Stations fiber connectivity.
Using the FLEXBOX either with PC or Smartphone is really plug and play with no annoying incompatibility issues at all.
The FLEXBOX together with ease of order and superior delivery times makes it literally unnecessary for us having any significant SFP stock.
With the FLEXBOX we’re able to use our Transceivers universally in all kind of equipment and reduce the stock keeping significantly. Just awesome!
The FLEXBOX has been an amazing tool for our Equinix AM5 deployments, we have used many brands previously however the FLEXBOX was superior right from the start, especially when working in the datacenter and not needing to hold my laptop in my hand but my phone, which is just amazing for rapid deployments.
Looking forward to keep using the FLEXBOX in the future! :)
Extensive list of supported vendors.
Your product is like a Swiss Army Knife that all Engineers should have!!
Great Job and keep it up!