4G Fibre Channel SFP CWDM ~40 km / 18 dB, 1270 nm - 1610 nm, DDM, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- CWDM
- ~40 km / 18 dB
- 4.25 G
- 1G ETH
- 1G FC
- 2G FC
- 4G FC
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | CWDM |
| Compliance Code | 4G FC LW |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 1.05 Gbit/s - 4.25 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 18 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -18 dBm / -3 dBm (overload) @4G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel R - 1610 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1620 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @4G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, 2G Fibre Channel, 4G Fibre Channel, Gigabit Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADVA 0061702698 compatible
- Brocade XBR-000146 compatible
- Brocade XBR-000174 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTK593TBE6 compatible
- Cisco Systems DS-CWDM4G1610 compatible
- HP Storage (B-Series) AN211A compatible
- HP Storage (C-Series) AG860A compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100045/08 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) BP3AM1CJ compatible
- MRV SFPFC4CW01-61 compatible
- Packetlight UL-CWM-4G-FC-S-CH1610 compatible
- Transition Networks TN-SFP-FC4XS-C61 compatible
What customers say
The FLEXBOX allows us to quickly configure our transceivers for every application. No more need to keep transceivers of every type and vendor in stock. Any problems with a transceiver configuration? Thanks to the lightning fast FLEXOPTIX Service Desk you’ll solve every issue as quick as possible.
Absolutely Flawless! Ultrafast delivery and real plug & play from start to finish. Now we're able to react on needs much quicker thanks to the FLEXBOX.
Having Universal Transceiver on stock and instantly program them to customer's need is amazing.
Formerly a System & Network Engineer at the service of French Academic and Research Network and currently developing my own IT services business, I have been a strong advocate of FLEXOPTIX "one-SFP-fits-all" approach since 2015!
Having purchased close to 1500 optics over the last few years for different kinds of projects (Metropolitan & Campus Networks, Datacenter, Nexans FTTO projects), I have always been completely satisfied with FLEXOPTIX products.
I have had the opportunity to test several competing solutions and for me "FLEXBOX" is by far the most advanced in terms of functionality, ease of use and compatibility.
Beyond the flawless technical aspects, the many human qualities of the different people I have had the opportunity to exchange with are a priceless advantage: sympathy, reactivity, impressive know-how, infallible logistics and after-sales services, FLEXOPTIX is a company you enjoy working with and you can trust one hundred percent.
Thanks a lot guys!
The FLEXBOX allows us to use 100MBit/s to multi-gigabit transceivers in our product for a wide range of customer needs. We can not solve them without this magic box!