3G SDI Video SFP, 100 GHz Grid - C-Band DWDM 100 km / 28 dB, DDM, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- DWDM 100 GHz
- 100 km
- 2.97 G
- Video
- 3G SDI
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | DWDM |
| Compliance Code | 3G SDI |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 100 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 270 Mbit/s - 2.97 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 28 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -28 dBm / -8 dBm (overload) @3G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel 61 - 1528.77 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1270 - 1610 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @3G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 5 dB |
| Supported Protocols | 3G SDI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
Working with the FLEXOPTIX Transceivers and FLEXBOX is not only uncomplicated but offers us the possibility of working with many vendor types to support the different campus networks. Thanks guys - awesome work.
I have my own company, and I work as a network consultant for different customers, especially in the wind turbine business. I am often on turbine sites in the middle of the ocean, where I need a SFP of a certain type/vendor. By using the FLEXOPTIX FLEXBOX, I have solved a very big issue, just by having this tool and some FLEXOPTIX SFP`s in my bag. Then I can solve the issue, and get the site up and running immediately. This saves another trip to site (often by helicopter), and a lot of money and time. I am very exited about this product, and will certainly recommend this product to everybody.
As a network engineer responsible for programming universal transceivers, I can confidently say that the FLEXBOX is a true game-changer in the field. Its unparalleled capabilities and user-friendly interface makes the process effortless and highly efficient.
One of the standout features of the FLEXBOX is its ability to support a wide range of transceiver types and brands. Whether you're dealing with SFP, SFP+, QSFP, the FLEXBOX has got you covered.
We are using FLEXOPTIX industrial grade transceivers in our control systems for power electronics and converters. The FLEXBOX is an invaluable tool, making it super easy and quick to configure transceivers. Even larger numbers can be configured easily with the batch configure option, just plug them in one after the other and the rest happens automatically. The power meter, source control and OTDR features are helpful for lab testing or during commissioning. Thanks, FLEXOPTIX for providing universal transceivers of a high quality at decent prices! Your lightning-fast order processing and shipping speed is also impressive.