1G SFP, 100 GHz Grid - C-Band DWDM ZX+ 140 km / 37 dB, DDM, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- DWDM 100 GHz
- 140 km
- 1.25 G
- 1G ETH
- 1G FC
- CPRI
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | DWDM |
| Compliance Code | DWDM ZX+ |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 140 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 1.05 Gbit/s - 1.25 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | none |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 37 dB |
| Transmit min/max per lane | 2 dBm / 5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -35 dBm / -10 dBm (overload) @1G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel 61 - 1528.77 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1528 - 1566 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @1G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 1 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 1G Fibre Channel, Gigabit Ethernet, LTE 1.22G CPRI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # compatible
- ADTRAN # compatible
- ADVA # compatible
- Allied Telesis # compatible
- Arista 3rd_Party SFP-1G-LX compatible
- Arista SFP-1G-LX compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) # compatible
- Avaya (ex. Nortel) # compatible
- Brocade # compatible
- Check Point # compatible
- Ciena (ex. Nortel) # compatible
- Cisco Systems SFP-GE-Z compatible
- Cyan 280-0285-00 compatible
- D-LINK # compatible
- Dell # compatible
- Dell (ex. Force10) # compatible
- Edge Core # compatible
- Extreme # compatible
- Extreme (ex. Enterasys) # compatible
- F5 Networks # compatible
- FibroLAN # compatible
- Fluke Networks # compatible
- Fortinet # compatible
- Fujitsu # compatible
- H3C (ex. 3COM) # compatible
- Hirschmann # compatible
- HP H3C # compatible
- Huawei DWDMSFPGE-1528.77 compatible
- Infinera (ex. Transmode) # compatible
- Intel # compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # compatible
- Juniper SFP-1GE-LH compatible
- Keymile # compatible
- KTI Networks # compatible
- LANCOM # compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # compatible
- LevelOne # compatible
- Lynx # compatible
- MikroTik # compatible
- Motorola # compatible
- Moxa # compatible
- MRV # compatible
- Netgear # compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) # compatible
- Nokia Siemens Networks # compatible
- Packetlight UL-DWDM-L-CH61 compatible
- Palo Alto Networks # compatible
- Radware # compatible
- Ribbon (ex. ECI) # compatible
- TP-LINK # compatible
- Transition Networks # compatible
- Ubiquiti Networks # compatible
- Waystream (ex. Packetfront) # compatible
What customers say
As a network engineer responsible for programming universal transceivers, I can confidently say that the FLEXBOX is a true game-changer in the field. Its unparalleled capabilities and user-friendly interface makes the process effortless and highly efficient.
One of the standout features of the FLEXBOX is its ability to support a wide range of transceiver types and brands. Whether you're dealing with SFP, SFP+, QSFP, the FLEXBOX has got you covered.
Before we knew FLEXOPTIX, we always stocked various types of transceivers from different brands. Now, several years later, we have completely switched to FLEXOPTIX's universal transceivers since we can simply brand these ourselves using the FLEXBOX. Along with their broad product range and very fast shipping, they are an awesome company to deal with!
Definitely, FLEXOPTIX will be my optics supplier from today. The ability to compatibilize optics across multiple vendors is going to save us from many headaches. The FLEXBOX is a must for any company using optical network equipment.
Since we ordered a FLEXBOX, our life as definitly changed.
There’s a before and an after FLEXBOX.
So many vendors in the compatibility matrice, so easy way to configure the module!
And the cables and accessories came also with quality.