622M SFP STM-4 80 km, λ1550 nm, DDM, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1550 nm
- 80 km
- 622 M
- 100M ETH
- STM-1
- STM-4
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | STM-4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 80 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 622 Mbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 25 dB |
| Transmit min/max per lane | -3 dBm / 2 dBm |
| Receiver min/max per lane | -28 dBm / -8 dBm (overload) @100M - 800M |
| Wavelength TX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1520 - 1580 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1550 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @100M - 800M |
| Extinction Ratio | 10 dB |
| Supported Protocols | Fast Ethernet, STM-1, STM-4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADTRAN 1184544P5 compatible
- Barnfind BTSFP-ZX-SM-0680 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP05FF compatible
- Cisco Systems GLC-FE-100ZX compatible
- Cisco Systems ONS-SI-622-L2 compatible
- Cisco Systems SFP-OC12-LR2 compatible
- ComNet SFP-5 compatible
- Coriant (ex. Tellabs) TR-0006 compatible
- Ericsson RDH90120/B0213 compatible
- Ericsson RDH90120/C1428 compatible
- Hirschmann M-FAST SFP-LH/LC compatible
- Huawei eSFP-1550nm-L-1.2 compatible
- Huawei eSFP-1550nm-L-4.2 compatible
- Keymile 37973053 compatible
- KTI Networks SFP-FCD-S60-A compatible
- Marconi SU67AC compatible
- Marconi SU67AE compatible
- Moxa SFP-1FELLC-T compatible
- Net Insight NPA0014-VL21 compatible
- Nexans 88645908 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB194670006 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB196360007 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB376360003 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AZ672410001 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE00042AA compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U332-K500 compatible
- Perle PSFP-100D-S2LC80 compatible
- RAD SFP-16 compatible
- SagemCOM 252709947 compatible
- Transition Networks TN-SFP-OC12S8 compatible
- Westermo 1100-0534 compatible
What customers say
I had the chance to flash my first transceiver with the FLEXBOX and also navigate through the different tools on the Windows App. I must say that I’m impressed by the flexibility and available features provided by this app and the FLEXBOX. I flashed a 1G LX optic to be compatible with a HP switch in production (Aruba Networks(ex. HP Network) / J4858A) and the switch immediately recognized the plug freshly configured. I can know count on my FLEXBOX for the future transceivers I’ll need to install/replace. Also, the optic measurement is a very good feature.
Our engineers spend a lot of time in data centers connecting switches and routers from different vendors. With the FLEXOPTIX service not only their task gets easier, also the back office doesn't have to have a broad range of optics from different vendors in stock anymore.
The days that an engineer stand next to a router with an optic from the wrong vendor are over. With the FLEXOPTIX FLEXBOX the engineer simply reconfigures the optic, and that’s that.
As an added benefit with the FLEXBOX there is no need to connect a new cross-connect to a device to see if it is connected on the other side. The measurement option that comes with the FLEXBOX are very handy!
We will now be able to source all our SFPs from a single vendor without having to worry about the configuration. That translates to peace of mind and huge flexibility. Well done guys!
Formerly a System & Network Engineer at the service of French Academic and Research Network and currently developing my own IT services business, I have been a strong advocate of FLEXOPTIX "one-SFP-fits-all" approach since 2015!
Having purchased close to 1500 optics over the last few years for different kinds of projects (Metropolitan & Campus Networks, Datacenter, Nexans FTTO projects), I have always been completely satisfied with FLEXOPTIX products.
I have had the opportunity to test several competing solutions and for me "FLEXBOX" is by far the most advanced in terms of functionality, ease of use and compatibility.
Beyond the flawless technical aspects, the many human qualities of the different people I have had the opportunity to exchange with are a priceless advantage: sympathy, reactivity, impressive know-how, infallible logistics and after-sales services, FLEXOPTIX is a company you enjoy working with and you can trust one hundred percent.
Thanks a lot guys!