100M SFP EX 40 km, λ1310 nm, DDM, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 40 km
- 155 M
- 100M ETH
- STM-1
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | EX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 125 Mbit/s - 155 Mbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 29 dB |
| Transmit min/max per lane | -5 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -34 dBm / -10 dBm (overload) @100M - 800M |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1360 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1600 nm |
| Laser | FP |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @100M - 800M |
| Extinction Ratio | 10 dB |
| Supported Protocols | Fast Ethernet, STM-1 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADTRAN 1184543P1 compatible
- ADTRAN 1184543PG1 compatible
- ADVA 0061003003 compatible
- Advantech SFP-FXS/LC-30E compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-100-SM40 compatible
- Allied Telesis AT-SPFX40 compatible
- Barnfind BTSFP-LX-SM-0140 compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-100FX-LR-OM compatible
- Brocade / Ruckus OC3-SFP-LR1 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP02ED compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP08EDE6 compatible
- Ciena XCVR-040X31 compatible
- Cisco Systems GLC-FE-100EX compatible
- Cisco Systems ONS-SI-155-L1 compatible
- Cisco Systems SFP-OC3-LR1 compatible
- ComNet SFP-4 compatible
- Coriant (ex. Tellabs) TR-0002 compatible
- Ericsson RDH90120/B0228 compatible
- Extreme 10066 compatible
- FiberPlex SFP-SC03XC-3131-C compatible
- Hirschmann M-FAST SFP-SM/LC compatible
- HP H3C JD090A compatible
- Huawei eSFP-1310nm-L-1.1 compatible
- Huawei eSFP-FE-LH40-SM1310 compatible
- Huawei S-SFP-FE-LH40-SM1310 compatible
- Keymile 37973053 compatible
- Korenix SFP100SM30 compatible
- KTI Networks SFP-FCD-S30-A compatible
- LevelOne SFP-1411 compatible
- Marconi SU66AB compatible
- MRV SFP-O3D-LR1 compatible
- Net Insight NPA0016-LL11 compatible
- Nexans 88645907 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB194670005 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB376350002 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE00036AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) OM155M-L1.1 compatible
- Nokia Siemens Networks V50017-U324-K500 compatible
- Nokia-Siemens (ex. Atrica) AT10015-ID-R compatible
- Perle PSFP-100D-S2LC40 compatible
- Planet MFB-F40 compatible
- RAD SFP-3D compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTFE_SM compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR1_L3 compatible
- SagemCOM 252586245 compatible
- Siemens 6GK6000-8FE50-0AA0 compatible
- Telco Systems BTI-SFP-FEX-DD-LC compatible
- Transition Networks TN-SFP-OC3S3 compatible
- Volktek FPM-107-30 compatible
- Westermo 1100-0133 compatible
What customers say
After many years of using clumsy EEPROM programmers, soldering irons, hammers etc. to make SFP modules work properly, now FLEXBOX allows me to do the same thing in a fraction of time. I only hope my boss doesn't find out I have so much free time now!
The FLEXBOX allows us to use 100MBit/s to multi-gigabit transceivers in our product for a wide range of customer needs. We can not solve them without this magic box!
FLEXBOX made my life a lot easier, adapting to multiple hardware in a breeze. I used fiber/SFP, RJ45/SFP, RJ45-10G/SFP for an esports production with different hardware brands and all of them worked instantly.
Before being a FLEXOPTER I had a lot of trouble communicating with my infrastructure and acquisitions team because of the complexity of compatibility between different brands and models
now I can operate and adapt to each on site production.
We use FLEXOPTIX modules for years with different networking hardware. Amazing and very stable products without any issues. Preparing a big network project with several switch vendors it was time to do the next step and order a FLEXBOX. Now we can be much more flexible that before and the provided tools are fast, stable, easy to use and as stable as all other FLEXOPTIX producs. All in all - highest recommendation!