100M SFP FX 2 km, λ1310 nm, DDM, LC-Duplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 2 km
- 155 M
- 100M ETH
- STM-1
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | FX |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 2 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 100 Mbit/s - 155 Mbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 11 dB |
| Transmit min/max per lane | -19 dBm / -14 dBm |
| Receiver min/max per lane | -30 dBm / -5 dBm (overload) @100M - 800M |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1360 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1620 nm |
| Laser | FP |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @100M - 800M |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | Fast Ethernet, STM-1 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- A10networks # 13159 compatible
- ABB 1MRK010501-AA compatible
- ADTRAN 1184543P3 compatible
- Advantech SFP-FXM/LC-AE compatible
- Alcatel-Lucent Ent. SFP-100-MM compatible
- Allied Telesis AT-SPFX/2 compatible
- Aruba Networks(ex. HP Network) J9054C compatible
- Avaya (ex. Nortel) AA1419074-E6 compatible
- barox AC-SFP-FXMME compatible
- Brocade # 13163 compatible
- Brocade / Ruckus E1MG-100FX-OM compatible
- Brocade / Ruckus OC12-SFP-MM compatible
- Check Point # 13165 compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP02AD compatible
- Ciena (ex. Nortel) NTTP08AC compatible
- Cisco Systems (ex. Linksys) MFEFX1 compatible
- Cisco Systems GLC-FE-100FX compatible
- Cisco Systems GLC-FE-100FX-RGD compatible
- Cisco Systems SFP-OC3-MM compatible
- ComNet SFP-2 compatible
- Cyan 280-0228-00 compatible
- D-LINK DEM-211 compatible
- Dell (ex. Force10) GP-SFP2-1F compatible
- Digicomm SFM-5000-L31 compatible
- DirectOut SFP-100FX compatible
- Edge Core ET3201-FXP compatible
- Ericsson RDH90120/10213 compatible
- Extreme (ex. Enterasys) MGBIC-LC04 compatible
- Extreme 10067 compatible
- Ferrofish SFP-FE-MM1310 compatible
- FiberPlex SFP-MC03XC-3131-2 compatible
- FibroLAN # 13169 compatible
- Fluke Networks SFP-100FX compatible
- Fortinet FG-TRAN-LX compatible
- Fortinet FN-TRAN-FX compatible
- Fortinet FS-TRAN-FX compatible
- Fujitsu # 13171 compatible
- H3C (ex. 3COM) 3CSFP81 compatible
- Hirschmann M-FAST SFP-MM/LC compatible
- HP H3C JD102B compatible
- Huawei SFP-FE-SX-MM1310 compatible
- Infinera (ex. Transmode) # 13189 compatible
- Intel # 13174 compatible
- Juniper (ex BTI Systems) # 13164 compatible
- Keymile # 13175 compatible
- Keymile 37013009 compatible
- Korenix SFP100MMD compatible
- KTI Networks # 13177 compatible
- kvm-tec KT-7008 compatible
- LAWO 981/60-80 compatible
- Lenovo (ex. Blade Network) # 13173 compatible
- LevelOne SFP-1101 compatible
- Marconi SU56AA compatible
- MikroTik SFP FX compatible
- Moxa SFP-1FEMLC-T compatible
- MRV SFP-O3D-M compatible
- Net Insight NPA0016-SS11 compatible
- Netgear AFM735 compatible
- NetOptics SFPKT-FX compatible
- Nexans 88645896 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE25778AA compatible
- Nokia Siemens Networks # 13182 compatible
- Overture 3000-078 compatible
- Palo Alto Networks SFP FX compatible
- Perle PSFP-100-M2LC2 compatible
- Planet MFB-FX compatible
- RAD SFP-1D compatible
- Radware # 13185 compatible
- Redback SFP-OC3-MM compatible
- Redlion (ex. Sixnet) FMFIBER-SFP-4K compatible
- Ribbon (ex. ECI) # 13167 compatible
- Riedel 1990002 compatible
- Riverstone SFPFX-01 compatible
- Rockwell 783-SFP100FX compatible
- Telco Systems BTI-SFP-FMM-LC compatible
- Transition Networks TN-SFP-OC3M compatible
- Ubiquiti Networks SFP FX compatible
- Volktek FPM-107 compatible
- Wago 852-202 compatible
- Waystream (ex. Packetfront) # 13183 compatible
- Weidmüller IE-SFP-1FE-MM-2 compatible
- Westermo 1100-0531 compatible
- Zyxel SFP-100FX-2 compatible
What customers say
We will now be able to source all our SFPs from a single vendor without having to worry about the configuration. That translates to peace of mind and huge flexibility. Well done guys!
I have my own company, and I work as a network consultant for different customers, especially in the wind turbine business. I am often on turbine sites in the middle of the ocean, where I need a SFP of a certain type/vendor. By using the FLEXOPTIX FLEXBOX, I have solved a very big issue, just by having this tool and some FLEXOPTIX SFP`s in my bag. Then I can solve the issue, and get the site up and running immediately. This saves another trip to site (often by helicopter), and a lot of money and time. I am very exited about this product, and will certainly recommend this product to everybody.
Woa, i can get next day delivery for any vendor. That’s a game changer. Also thanks for making it a smartphone app, this fits my workflow well.
For years we struggled with hundreds of transceivers from different vendors but this is finally over!
With FLEXBOX we can easily reconfigure our transceivers which in the end saves a lot of time and money.