100G QSFP28 BiDi ER Industrial with dual CDR 40 km, ᵀˣ1309 / ᴿˣ1305 nm, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1309 nm
- 40 km
- 106.25 G
- LC
- 100G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi ER |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | -20°C - 85°C |
| Bandwidth | 106.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 5.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | Yes, KP4 |
| Powerbudget (dB) | 15.5 dB |
| Transmit min/max per lane | 1.7 dBm / 7.1 dBm |
| Receiver min/max per lane | -13.8 dBm / -3.4 dBm (overload) @100G |
| Wavelength TX (Typical) | 1309.1 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1308.1 - 1310.2 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1304.6 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1303.5 - 1305.6 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | PAM4 @100G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3.9 dB |
| Extinction Ratio | 5 dB |
| Supported Protocols | 100G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
Absolutely Flawless! Ultrafast delivery and real plug & play from start to finish. Now we're able to react on needs much quicker thanks to the FLEXBOX.
Having Universal Transceiver on stock and instantly program them to customer's need is amazing.
I personally did not know FLEXOPTIX yet, but since I got in contact with it the first time, I do not want to miss it anymore. Very good product. I like the ability to program them to vendor specific SFPs which are recognized as they would be original ones. If the hardware behind changes I can simply change the SFPs to new vendor specific ones.
Thank you for such a great product.
Definitely, FLEXOPTIX will be my optics supplier from today. The ability to compatibilize optics across multiple vendors is going to save us from many headaches. The FLEXBOX is a must for any company using optical network equipment.
FLEXBOX is not only awesome but also easy to use. One of the standout features of FLEXOPTIX is their compatibility with various vendors. Whether you're working with different hardware providers, you can rely on FLEXOPTIX to work seamlessly across different platforms.
Moreover, the support for FLEXBOX and FLEXOPTIX is exceptional. If you encounter any issues or have questions, you can rely on the support teams to provide timely and effective assistance. They are dedicated to ensuring that users have a smooth experience and can make the most of these technologies.