100G QSFP28 SWDM4 with dual CDR 100 m, λ850-940 nm, LC-Duplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- int. Mux
- 100 m
- 103.12 G
- LC
- 100G ETH
-
Matching Products
Hardware Restrictions
For your customer account, we have a restriction to a specific Series for this product which may affect leadtime.
You'll automatically receive the listed hardware, as soon as the hardware is available.
If you'd like to receive another hardware, you can add a comment during checkout.
The availability of the Series changes quite fast and may not be correct. It's just an indication.
| Series | Reason | Ticket Number |
|---|
Just go to cart and click CREATE QUOTE.
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | SWDM4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 100 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 4x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 103.12 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 25.78 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 4 dB |
| Transmit min/max per lane | -5.5 dBm / -6.5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -9.5 dBm / 3.4 dBm (overload) @100G |
|---|---|
| Wavelength TX (Typical) | 850 nm, 880 nm, 910 nm, 940 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 850 nm, 880 nm, 910 nm, 940 nm |
| Laser | VCSEL |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @100G |
| Extinction Ratio | 2 dB |
| Supported Protocols | 100G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Juniper JNP-QSFP-100G-SR4 compatible
- Juniper QSFP-100G-SR4-T2 compatible
- Juniper QSFP-100GBASE-SR4 compatible
- MikroTik XQ+85MP01D compatible
- Palo Alto Networks PAN-QSFP28-100GBASE-SR4 compatible
What customers say
Spending a few minutes of my time, first and foremost expressing how much I’m impressed by your friendliness, is the least I can do. Friendliness was followed by super-fast order processing and delivery. In a few words, unboxing and using your FLEXBOX is an utterly awesome experience. As in brilliant. Also saving us loads of time ordering optics. In addition to all of this – you deliver particular good build quality, too. You’ve got me impressed, thank you!
As an IT company specializing in the installation of network equipment, we've found FLEXBOX by FLEXOPTIX to be an invaluable tool. Its versatility across various transceivers and user-friendly interface has made our job easier and more efficient.
One of the most impressive aspects of FLEXBOX is the reusability of the transceivers. This feature allows us to reconfigure and reuse the transceivers as needed, offering unprecedented flexibility and cost savings.
The performance is robust, and FLEXBOX has not only saved us time but also provided a cost-effective solution without sacrificing quality.
In summary, FLEXBOX by FLEXOPTIX is a must-have tool for anyone in the networking field. We wholeheartedly recommend it and give it a five-star rating.
Just wanted to express my giddy happiness at how fast your crack team of ninjas were able to get optics to my desk.
Absolutely Flawless! Ultrafast delivery and real plug & play from start to finish. Now we're able to react on needs much quicker thanks to the FLEXBOX.
Having Universal Transceiver on stock and instantly program them to customer's need is amazing.