128G Fibre Channel QSFP28 with dual CDR 10 km, λ1296-1309 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- int. Mux
- 10 km
- 112.2 G
- LC
- 100G ETH
- 128G FC
- OTU4
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | 128G FC LW |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 4x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 103.12 Gbit/s - 112.2 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 25.78 Gbit/s - 28.05 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 3.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 3.7 dB |
| Transmit min/max per lane | -4.3 dBm / 4.5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -8 dBm / 2.9 dBm (overload) @100G |
|---|---|
| Wavelength TX (Typical) | 1295.6 nm, 1300 nm, 1304.6 nm, 1309.1 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 1295.6 nm, 1300 nm, 1304.6 nm, 1309.1 nm |
| Laser | DML |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @100G |
| Extinction Ratio | 4 dB |
| Supported Protocols | 100G Ethernet, 128G Fibre Channel, OTU4 |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- ADVA 1061800720-01 compatible
- Ciena 160-9402-900 compatible
- Cisco Systems ONS-QSFP28-LR4 compatible
- Infinera (ex. Coriant) ZXS-Q8L4ZZDR-00 compatible
- Infinera TOM-100GMR-Q-LR4 compatible
- Juniper QSFP-100G-LR4-D compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 1AB474800002 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3AL82072AA compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR100Q28_LR4DR compatible
What customers say
After many years of using clumsy EEPROM programmers, soldering irons, hammers etc. to make SFP modules work properly, now FLEXBOX allows me to do the same thing in a fraction of time. I only hope my boss doesn't find out I have so much free time now!
Now that I’m done configuring my equipment, I use FLEXBOX to impress associates.
I’m an IT Hero just for the savings, not to mention the FLEXibility to stock one type for each adapter.
Keep up the good work!
Great. FLEXBOX does what it says on the tin! - just connect, configure Transceiver and be happy.
The flashing is very quick and you can configure it to flash multiple devices in a row. Definitely well worth it.