25G SFP28 BiDi ER Industrial with dual CDR 40 km, ᵀˣ1310 / ᴿˣ1270 nm, LC-Simplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 40 km
- 25.78 G
- Industrial
- 10G ETH
- 25G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Simplex UPC |
| Interface | Singlemode BiDi |
| Compliance Code | BiDi ER |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 25.78 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.8 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 18 dB |
| Transmit min/max per lane | -1 dBm / 6 dBm |
| Receiver min/max per lane | -19 dBm / -4 dBm (overload) @25G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1300 - 1320 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1270 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1280 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | APD |
| Modulation | NRZ @25G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 2.7 dB |
| Extinction Ratio | 4 dB |
| Supported Protocols | 25G Ethernet, 10G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Cisco Systems SFP-25G-LR-S compatible
- Dell 407-BBWK compatible
- Extreme 10504 compatible
What customers say
Working with a lot of different vendor and devices, it is always a problem to find the compatible transceiver from different distributors and especially to ensure that it is really compatible. I have found FLEXOPTIX, and the FLEXBOX and I must say that this is awesome! We can now simply buy generic transceivers and program them with the FLEXBOX and the FLEXOPTIX App. The application is fantastic and very easy to use! This makes us save a lot of time and no more concern about the compatibility.
The SFPs easily integrated with our existing network equipment, ensuring cross-vendor compatibility. The build quality is very good.
Connecting to the FLEXBOX with an Android phone took only a few seconds, and configuring the SFPs was a breeze. We really liked the ability to configure multiple SFPs at once. Shipping is incredibly fast. Support is friendly, technical and helpful.
FLEXOPTIX have saved us from the misery and disappointment of searching in vain through our box of old, single-vendor transceivers when we need to connect up a device, only to find we don’t have a compatible module. Having the FLEXBOX and programmable transceivers in our toolbox means we’ve always got the right transceiver for any device. The icing on the cake is the mobility pack which allows you to program any transceivers, anywhere, any time, with just a mobile phone and the FLEXBOX . Absolutely brilliant and couldn't ask for more.
Our engineers spend a lot of time in data centers connecting switches and routers from different vendors. With the FLEXOPTIX service not only their task gets easier, also the back office doesn't have to have a broad range of optics from different vendors in stock anymore.
The days that an engineer stand next to a router with an optic from the wrong vendor are over. With the FLEXOPTIX FLEXBOX the engineer simply reconfigures the optic, and that’s that.
As an added benefit with the FLEXBOX there is no need to connect a new cross-connect to a device to see if it is connected on the other side. The measurement option that comes with the FLEXBOX are very handy!