25G SFP28 SR Industrial with dual CDR 100 m, λ850 nm, LC-Duplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 850 nm
- 100 m
- 25.75 G
- Industrial
- 25G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP28 |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | SR |
| Operating Temperature | Industrial |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 100 m |
| Temperature Range | -40°C - 85°C |
| Bandwidth | 25.75 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 1.9 dB |
| Transmit min/max per lane | -8.4 dBm / 2.4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -10.3 dBm / 3 dBm (overload) @25G |
| Wavelength TX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength TX (Range) | 840 - 860 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength RX (Range) | 840 - 860 nm |
| Laser | VCSEL |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @25G |
| Extinction Ratio | 2 dB |
| Supported Protocols | 25G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Arista 3rd_Party SFP-25G-SR compatible
- Arista SFP-25G-SR compatible
- Broadcom SFP28 SR compatible
- Cisco Systems SFP-10/25G-CSR-S compatible
- Cisco Systems SFP-25G-SR-S compatible
- Cumulus Networks SFP28 SR compatible
- Dell 407-BBWK compatible
- Dell 407-BBXU compatible
- Dell 407-BCGJ compatible
- Dell 407-BCHI compatible
- Dell M14MK compatible
- HP Storage (H-Series) Q2P64B compatible
- Intel E25GSFP28SRX compatible
- Lenovo 7G17A03537 compatible
- NetApp X65404 compatible
- Netgear SFP28-SR-I compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE14834AA compatible
- Nokia Networks AOMC 474900A.101 compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MMA2P00-ASHT compatible
- Oracle 7118017 compatible
- Pure Storage FA-XR2-25G-Eth-SFP-SR compatible
- QLogic SFP28-25G-SR compatible
What customers say
The FLEXBOX was easy to set up and use, and the programmable transceivers worked seamlessly in several different brand devices. This will make our spares much easier to manage.
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!
FLEXBOX makes it easier than ever to manage your optics hardware! From unboxing to a configured module in a minute! Great product.
We will now be able to source all our SFPs from a single vendor without having to worry about the configuration. That translates to peace of mind and huge flexibility. Well done guys!