16G Fibre Channel SFP+ with dual CDR 100 m, λ850 nm, LC-Duplex, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 850 nm
- 100 m
- 14.03 G
- 16G FC
- 4G FC
- 8G FC
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | 16G FC SW |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 100 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 4.25 Gbit/s - 14.03 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 2.7 dB |
| Transmit min/max per lane | -7.8 dBm / -1 dBm |
| Receiver min/max per lane | -10.5 dBm / 0 dBm (overload) @16G |
| Wavelength TX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength TX (Range) | 840 - 860 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 850 nm |
| Wavelength RX (Range) | 840 - 860 nm |
| Laser | VCSEL |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @16G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 4.3 dB |
| Extinction Ratio | 5 dB |
| Supported Protocols | 16G Fibre Channel, 4G Fibre Channel, 8G Fibre Channel |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- MSA Standard (16G) compatible
- ADVA 1061701135-01 compatible
- Brocade XBR-000192 compatible
- Cisco Systems DS-SFP-FC16G-SW compatible
- Dell 0NKX77 compatible
- Emulex LPE16100-OPT compatible
- Fujitsu SFP+ 16G SW compatible
- HP Storage (B-Series) QK724A compatible
- IBM Storage 98Y2176 compatible
- Infinera (ex. Transmode) TRX100140 compatible
- Lenovo 00WC089 compatible
- Lenovo 88Y6393 compatible
- NetApp X-48895-00-0E-R6-C compatible
- NetApp X6596-R6 compatible
- NetApp X6602A-R6 compatible
- Oracle 7101676 compatible
- QLogic SFP16-SR-SP compatible
- QSAN 22-4850JU16-G0 compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTP16_MM compatible
What customers say
The FLEXBOX has been an amazing tool for our Equinix AM5 deployments, we have used many brands previously however the FLEXBOX was superior right from the start, especially when working in the datacenter and not needing to hold my laptop in my hand but my phone, which is just amazing for rapid deployments.
Looking forward to keep using the FLEXBOX in the future! :)
Working with a lot of different vendor and devices, it is always a problem to find the compatible transceiver from different distributors and especially to ensure that it is really compatible. I have found FLEXOPTIX, and the FLEXBOX and I must say that this is awesome! We can now simply buy generic transceivers and program them with the FLEXBOX and the FLEXOPTIX App. The application is fantastic and very easy to use! This makes us save a lot of time and no more concern about the compatibility.
We heard about FLEXOPTIX for the quality of its FLEXBOX and optics.
We were able to acquire a FLEXBOX to help out our customers. The quality of the product leaves us speechless. We are immediately going to change optics supplier to FLEXOPTIX. The quality is excellent.
The FLEXBOX is the best thing since sliced bread!