10G SFP+ Tunable DWDM ER with dual CDR 40 km, 96 Channels, 50GHz Grid, C-Band, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- DWDM 50GHz
- 40 km
- 11.3 G
- Tunable
- 10G ETH
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode DWDM 50GHz |
| Compliance Code | ER |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 9.95 Gbit/s - 11.3 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 2 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 12 dB |
| Transmit min/max per lane | -2 dBm / 3 dBm |
| Receiver min/max per lane | -14 dBm / 0 dBm (overload) @10G |
| Wavelength TX (Typical) | tunable DWDM 50GHz |
| TX Tunable Range | 1529.16 - 1567.13 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1525 - 1575 nm |
| Laser | ILMZ |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @10G |
| Chromatic Dispersion Tolerance | -700 ps/nm to 700 ps/nm @10G |
| Extinction Ratio | 9 dB |
| Supported Protocols | 10G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Juniper EX-SFP-10GE-ER compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3FE65831AA compatible
What customers say
We heard about FLEXOPTIX for the quality of its FLEXBOX and optics.
We were able to acquire a FLEXBOX to help out our customers. The quality of the product leaves us speechless. We are immediately going to change optics supplier to FLEXOPTIX. The quality is excellent.
The FLEXBOX is the best thing since sliced bread!
Absolutely Flawless! Ultrafast delivery and real plug & play from start to finish. Now we're able to react on needs much quicker thanks to the FLEXBOX.
Having Universal Transceiver on stock and instantly program them to customer's need is amazing.
In our test environment we use the optics over and over in many devices. Programming optics with the FLEXBOX is as easy as 1,2,3!