16G Fibre Channel SFP+ CWDM with dual CDR ~40 km / 14 dB, 1470 nm - 1610 nm, LC-Duplex
calcPageSize())"
/>
- CWDM
- ~40 km / 14 dB
- 14.03 G
- Dual CDR
- 16G FC
- 4G FC
- 8G FC
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | CWDM |
| Compliance Code | 16G FC LW |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 40 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 4.25 Gbit/s - 14.03 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 1.8 W |
| CDR | TX and RX |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 14 dB |
| Transmit min/max per lane | 0 dBm / 4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -14 dBm / 0 dBm (overload) @16G |
| Wavelength TX (Typical) | Channel R - 1610 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1620 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @16G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 2.5 dB |
| Extinction Ratio | 8.2 dB |
| Supported Protocols | 16G Fibre Channel, 4G Fibre Channel, 8G Fibre Channel |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Brocade XBR-000198 compatible
- Cisco Systems DS-SFP-FC16G-LW compatible
- HP Storage (B-Series) QK725A compatible
What customers say
FLEXOPTIX have saved us from the misery and disappointment of searching in vain through our box of old, single-vendor transceivers when we need to connect up a device, only to find we don’t have a compatible module. Having the FLEXBOX and programmable transceivers in our toolbox means we’ve always got the right transceiver for any device. The icing on the cake is the mobility pack which allows you to program any transceivers, anywhere, any time, with just a mobile phone and the FLEXBOX . Absolutely brilliant and couldn't ask for more.
With the FLEXBOX we’re able to use our Transceivers universally in all kind of equipment and reduce the stock keeping significantly. Just awesome!
Ordering and using FLEXOPTIX transceivers was far quicker than even getting a quote from traditional vendors.
Using the FLEXBOX is super easy and fast - 5 minutes to get transceivers ready including unboxing and enjoying packaged marshmallows.
The FLEXBOX is the best thing since sliced bread!