6G Video SDI SFP+ 10 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 10 km
- 5.94 G
- Video
- 6G SDI
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | 6G SDI |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 270 Mbit/s - 5.94 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.2 W |
| CDR | none |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 5.8 dB |
| Transmit min/max per lane | -8.2 dBm / 2 dBm |
| Receiver min/max per lane | -14 dBm / 0.5 dBm (overload) @6G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1355 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1620 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @6G |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 6G SDI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
When you unpack it, you immediately notice: A lot of time and love was invested in this great device. In just a few minutes everything is ready to go and the first transceiver can be configured. The app responds quickly and is well laid out, and the search function makes it easy to find the right configuration. The FLEXBOX is ideal for us because we use switches from many different manufacturers and can thus react flexibly to changes in our infrastructure at any time. Even on site, we can make adjustments at an instant thanks to the support for mobile devices for configuration.
Working with the FLEXOPTIX Transceivers and FLEXBOX is not only uncomplicated but offers us the possibility of working with many vendor types to support the different campus networks. Thanks guys - awesome work.
We will now be able to source all our SFPs from a single vendor without having to worry about the configuration. That translates to peace of mind and huge flexibility. Well done guys!
Working with a lot of different vendor and devices, it is always a problem to find the compatible transceiver from different distributors and especially to ensure that it is really compatible. I have found FLEXOPTIX, and the FLEXBOX and I must say that this is awesome! We can now simply buy generic transceivers and program them with the FLEXBOX and the FLEXOPTIX App. The application is fantastic and very easy to use! This makes us save a lot of time and no more concern about the compatibility.