12G UHD Video SDI SFP+ with dual CDR 10 km, λ1310 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- 1310 nm
- 10 km
- 11.88 G
- Video
- 12G UHD SDI
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | SFP+ |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | 12G UHD SDI |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Distance | 10 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 270 Mbit/s - 11.88 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 1.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 5.8 dB |
| Transmit min/max per lane | -8.2 dBm / 2 dBm |
| Receiver min/max per lane | -14 dBm / 0.5 dBm (overload) @12G |
| Wavelength TX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength TX (Range) | 1260 - 1355 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Typical) | 1310 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1260 - 1620 nm |
| Laser | DFB |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | NRZ @12G |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 12G UHD SDI |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
Now that I’m done configuring my equipment, I use FLEXBOX to impress associates.
I’m an IT Hero just for the savings, not to mention the FLEXibility to stock one type for each adapter.
Keep up the good work!
Using FLEXBOX and FLEXOPTIX transceivers mean for us Flexibility. We don’t use so much transceivers but we work with different brands each day.
With a small amount in stock we can configure them with the right specifications for each use. Assuring it will perfectly fit the requirements of our equipments and costs are also reduced considerably.
Setting up either the FLEXBOX and a transceiver on a computer or through the mobile app is just easy as 1,2,3. It tooks us less than 15 minutes between unboxing and using a transceiver.
We really appreciate the mobile option so we can have the FLEXBOX in one hand, a transceiver in the other one and the phone with the app in the pocket for programming on the field.
Thanks FLEXOPTIX for this really useful tool and for extending supported vendors in the future.
It's just a genius device. So easy to use and simple! I would recommend it to every network engineer. Plug-in the module, program and its ready for deployment!
Since we ordered a FLEXBOX, our life as definitly changed.
There’s a before and an after FLEXBOX.
So many vendors in the compatibility matrice, so easy way to configure the module!
And the cables and accessories came also with quality.