800G Flat-Top OSFP 2x VR4 with dual CDR 50 m, 8x λ850 nm, MTP/MPO-8/12 APC, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 8x 850 nm
- 50 m
- 2x 425 G
- MTP/MPO-8/12
- 2x 400G ETH
- 2x 400G NDR
- 400G ETH
- 800G ETH
- 8x 100G ETH
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | OSFP |
|---|---|
| OSFP Variant | Flat-Top |
| Connector / Polish | 2x MTP/MPO-8/12 APC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | 2x VR4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 50 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 8x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 2x 425 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 106.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 16 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 1.6 dB |
| Transmit min/max per lane | -4.6 dBm / 4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -6.2 dBm / 4 dBm (overload) @400G |
| Wavelength TX (Typical) | 8x 850 nm |
|---|---|
| Wavelength TX (Range) | 844 - 868 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 8x 850 nm |
| Laser | VCSEL |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | PAM4 @400G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 4.4 dB |
| Extinction Ratio | 2.5 dB |
| Supported Protocols | 2x 400G Ethernet, 800G Ethernet, 800G Infiniband (2xNDR), 8x 100G Ethernet, 400G Ethernet |
Compatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MMA4Z00-NS-FLT compatible
What customers say
I have my own company, and I work as a network consultant for different customers, especially in the wind turbine business. I am often on turbine sites in the middle of the ocean, where I need a SFP of a certain type/vendor. By using the FLEXOPTIX FLEXBOX, I have solved a very big issue, just by having this tool and some FLEXOPTIX SFP`s in my bag. Then I can solve the issue, and get the site up and running immediately. This saves another trip to site (often by helicopter), and a lot of money and time. I am very exited about this product, and will certainly recommend this product to everybody.
The FLEXBOX is the best thing since sliced bread!
The SFPs easily integrated with our existing network equipment, ensuring cross-vendor compatibility. The build quality is very good.
Connecting to the FLEXBOX with an Android phone took only a few seconds, and configuring the SFPs was a breeze. We really liked the ability to configure multiple SFPs at once. Shipping is incredibly fast. Support is friendly, technical and helpful.
Extensive list of supported vendors.
Your product is like a Swiss Army Knife that all Engineers should have!!
Great Job and keep it up!