800G Finned-Top OSFP 2x SR4 with dual CDR 100 m, 8x λ850 nm, MTP/MPO-8/12 APC, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 8x 850 nm
- 100 m
- 2x 425 G
- MTP/MPO-8/12
- 2x 400G ETH
- 2x 400G NDR
- 400G ETH
- 800G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | OSFP |
|---|---|
| OSFP Variant | Finned-Top |
| Connector / Polish | 2x MTP/MPO-8/12 APC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | 2x SR4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 100 m |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 8x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 2x 425 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 106.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 16 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 1.8 dB |
| Transmit min/max per lane | -4.6 dBm / 4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -6.4 dBm / 4 dBm (overload) @400G |
| Wavelength TX (Typical) | 8x 850 nm |
|---|---|
| Wavelength TX (Range) | 844 - 863 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 8x 850 nm |
| Laser | VCSEL |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | PAM4 @400G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 404 dB |
| Extinction Ratio | 2.5 dB |
| Supported Protocols | 2x 400G Ethernet, 800G Ethernet, 800G Infiniband (2xNDR), 400G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MMA4Z00-NS compatible
What customers say
The FLEXBOX has been an amazing tool for our Equinix AM5 deployments, we have used many brands previously however the FLEXBOX was superior right from the start, especially when working in the datacenter and not needing to hold my laptop in my hand but my phone, which is just amazing for rapid deployments.
Looking forward to keep using the FLEXBOX in the future! :)
First of all, I must salute the both geniously clever and absolutely gorgeous packaging: frankly, my I.T. colleague and I had blinking stars in the eyes when opening the boxes. I had a previous experience with both proprietary and generic transceivers/DAC, and I must admit that your hardware is doing great, everything feels very professional, and thanks to the FLEXBOX, the configuration is super-easy, install the app, insert the transceiver, select model, et voilà! The switches are happy. Thanks for the candy!
With the FLEXBOX we’re able to use our Transceivers universally in all kind of equipment and reduce the stock keeping significantly. Just awesome!
As an IT company specializing in the installation of network equipment, we've found FLEXBOX by FLEXOPTIX to be an invaluable tool. Its versatility across various transceivers and user-friendly interface has made our job easier and more efficient.
One of the most impressive aspects of FLEXBOX is the reusability of the transceivers. This feature allows us to reconfigure and reuse the transceivers as needed, offering unprecedented flexibility and cost savings.
The performance is robust, and FLEXBOX has not only saved us time but also provided a cost-effective solution without sacrificing quality.
In summary, FLEXBOX by FLEXOPTIX is a must-have tool for anyone in the networking field. We wholeheartedly recommend it and give it a five-star rating.