800G Finned-Top OSFP 2x VR4 with dual CDR 50 m, 8x λ850 nm, MTP/MPO-8/12 APC, Multimode
calcPageSize())"
/>
- 8x 850 nm
- 50 m
- 2x 424.8 G
- MTP/MPO-8/12
- 400G ETH
- 800G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | OSFP |
|---|---|
| OSFP Variant | Finned-Top |
| Connector / Polish | 2x MTP/MPO-8/12 APC |
| Interface | Multimode |
| Compliance Code | 2x VR4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 50 m |
| Temperature Range | 15°C - 70°C |
| Lane Count | 8x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 2x 424.8 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 106.2 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 16 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 1.7 dB |
| Transmit min/max per lane | -4.5 dBm / 4 dBm |
| Receiver min/max per lane | -6.2 dBm / 4 dBm (overload) @400G |
| Wavelength TX (Typical) | 8x 850 nm |
|---|---|
| Wavelength TX (Range) | 844 - 863 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 8x 850 nm |
| Laser | VCSEL |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | PAM4 @400G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 4.4 dB |
| Extinction Ratio | 2.5 dB |
| Supported Protocols | 800G Ethernet, 400G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MMA4Z00-NS-T compatible
What customers say
First of all, I must salute the both geniously clever and absolutely gorgeous packaging: frankly, my I.T. colleague and I had blinking stars in the eyes when opening the boxes. I had a previous experience with both proprietary and generic transceivers/DAC, and I must admit that your hardware is doing great, everything feels very professional, and thanks to the FLEXBOX, the configuration is super-easy, install the app, insert the transceiver, select model, et voilà! The switches are happy. Thanks for the candy!
We use FLEXOPTIX modules for years with different networking hardware. Amazing and very stable products without any issues. Preparing a big network project with several switch vendors it was time to do the next step and order a FLEXBOX. Now we can be much more flexible that before and the provided tools are fast, stable, easy to use and as stable as all other FLEXOPTIX producs. All in all - highest recommendation!
Your FLEXBOX rocks. On our Linux workstations we can easily change the vendor and thus save costs. In addition, we are also convinced by the product quality, the support and the handling of the order. Thank you!
FLEXBOX made my life a lot easier, adapting to multiple hardware in a breeze. I used fiber/SFP, RJ45/SFP, RJ45-10G/SFP for an esports production with different hardware brands and all of them worked instantly.
Before being a FLEXOPTER I had a lot of trouble communicating with my infrastructure and acquisitions team because of the complexity of compatibility between different brands and models
now I can operate and adapt to each on site production.